Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Makaron konjac – niskokaloryczny i zdrowy?

06.04.2022 00:00 | 0 komentarzy | 9 338 odsłon | red

Materiał promocyjny

Makaron Shirataki, zwany również makaronem konjac (w wymowie: kondziak) produkowany jest głównie z wody. Stanowi ona aż 97 procent składu! Natomiast na drugim miejscu znalazła się mąka produkowana z bulwiastego warzywa o nazwie Amorphophallus konjac. Jak można się bardzo szybko domyślić, właśnie stąd pochodzi nazwa makaron konjac. Drugim łatwym do uświadomienia sobie faktem jest to, że ta roślina nie występuje naturalnie w naszym kraju. Pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji.
0
Makaron konjac – niskokaloryczny i zdrowy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze kilka informacji na temat makaron konjac

Uwaga! Ostrzeżenie dla osób szczególnie wrażliwych. Teraz będzie najbardziej zniechęcająca informacja dotycząca tego makaronu. Zapach rośliny, z której jest on wytwarzany, jest wręcz łudząco podobny do… gnijącego mięsa. Pewnie teraz zastanawiasz się nad tym, jak w ogóle można coś takiego wziąć do ust. Są sposoby, aby ten zapach trochę zneutralizować. Jednak będziemy o nich pisali jeszcze w dalszej części artykułu. Tutaj musimy jedynie zaznaczyć, że z tej rośliny produkuje się nie tylko makaron Shirataki. Pozostałe produkowane z niej artykuły spożywcze to ryż konjac oraz gąbka konjac. Wszystkie te produkty charakteryzują się naprawdę bardzo dużą zawartością wody. Fakt ten wpływa na to, że makaron Shirataki posiada trochę galaretowatą konsystencję.

Czy makaron konjac jest szkodliwy?

To pytanie jest całkowicie uzasadnione. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę zapach tego makaronu. Może zaczniemy od tego, że znajduje się w nim glukomannan, czyli błonnik, który rozpuszcza się w wodzie. To on właśnie odpowiada za ten nieprzyjemny zapach. Jednak nie jest niebezpieczny dla naszego organizmu. Wręcz przeciwnie! Jego zadaniem jest zwiększenie insulinowrażliwości i tolerancji glukozy.

Właśnie z tego powodu makaron konjac polecamy przede wszystkim osobom, które cierpią na cukrzycę albo są nią zagrożone. Błonnik korzenia konjac ma również pozytywne działanie na profil lipidowy. W praktyce oznacza to, że dobrze wpływa on na stężenie cholesterolu we krwi. Poprawia również stosunek dobrego cholesterolu (HDL) do złego cholesterolu (LDL). To powoduje, że makaron konjac jest bardzo często polecany w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że glukomannan może poprawić perystaltykę jelit i kondycję mikroflory jelitowej. Dlatego odpowiadając na pytanie – makaron konjac nie jest szkodliwy dla zdrowia. Wręcz może pomóc w lepszym funkcjonowaniu organizmu na co dzień.

Do czego dodawać makaron konjac?

Dużym plusem makaronu shirataki jest jego uniwersalność. Niezależnie od tego, jaką kuchnię się preferuje, znajdzie się dla niego miejsce. Makaron konjac jest polecamy w szczególności przy diecie wegańskiej, bezglutenowej, bezlaktozowej, niskotłuszczowej, niskowęglowodanowej, cukrzycowej oraz diecie ketogenicznej. Ta ostatnia zyskała na popularności w ostatnim czasie, jednak jest to już temat na kolejny artykuł.

Makaron konjac można spotkać przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością, w postaci spaghetti, penne oraz tagliatelle. Pewnie czymś oczywistym jest fakt, że makaron ten rewelacyjnie sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej. Jednak we Włoszech jest równie chętnie wykorzystywany. Można go użyć na przykład do zup, korzystając z tych oznaczonych jako noodles. Natomiast makaron angel hair to wprost wymarzony wybór do polskiego rosołu oraz do innych tego rodzaju zup. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że jeżeli poszukujesz jeszcze zdrowszego zamiennika dla tradycyjnego ryżu lub kaszy, to koniecznie wypróbuj makaron konjac w formie „rice” lub „pearl rice”.

Czy makaron konjac jest trawiony?

Makaron konjac nie jest całkowicie trawiony. Jednak jest to jego bardzo duży plus, ponieważ w trakcie pasażu likwiduje resztki pokarmowe oraz doskonale oczyszcza jelita. To właśnie powoduje, że makaron konjac jest bardzo polecany między innymi dla osób mających problemy z zaparciami. Makaron ten o wiele mniejszym stopniu podrażnia śluzówkę żołądka i jelit niż powszechnie dostępne preparaty zawierające błonnik. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że makaron konjac nie ma negatywnego wpływu na funkcjonowanie układu pokarmowego i jest naprawdę łagodny dla żołądka.

Z czego robi się makaron konjac?

Trochę już o tym pisaliśmy, ale uzupełnijmy wiedzę ma ten temat. Aby powstał makaron konjac, potrzebna jest oczywiście woda oraz roślina o nazwie Amorphophallus konjac. Dodamy tutaj jeszcze, że makaron konjac otrzymał nawet certyfikat od JAS, czyli Japanesse Agricultural Standard.

Gdzie kupić makaron konjac?

Makaron konjac znajdziemy przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością. Jednym z takich miejsc jest BioSklep, który w swojej ofercie ma również bardzo wiele innych mających pozytywny wpływ na organizm produktów.

Czy wiesz, że…

Makaron konjac jest nazywany ,,trupim kwiatem”. Wzięła się od jego zapachu przypominającego gnijące mięso.

 

Materiał promocyjny