Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Podsumowanie 35. dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej: zwycięstwa i porażki (30 marca 2022)

30.03.2022 21:45 | 17 komentarzy | 2 855 odsłony | Alicja Molenda
Polska planuje zrezygnować z rosyjskiej ropy i węgla. Biden obiecał Ukrainie kolejną pomoc finansową i humanitarną. W obwodzie żytomierskim w wyniku dzisiejszych nalotów spłonęło przedsiębiorstwo.
17
Podsumowanie 35. dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej: zwycięstwa i porażki (30 marca 2022)
Tak wygląda zbombardowana dziś przez lotnictwo rosyjskie firma w obwodzie żytomierskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polska rezygnuje z rosyjskiego węgla

Polska planuje całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy do końca roku, a z węgla najpóźniej w kwietniu-maju. O tym poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił potrzebę realizacji radykalnego planu rezygnacji z rosyjskiego paliwa w całej Unii Europejskiej: „Wiedzieliśmy, że Rosja używa gazu jako narzędzia szantażu".

Biden rozmawiał z Zełenskim

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Zgodzili się wesprzeć Ukrainę. Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy budżetowej. Sankcje wobec Rosji mogą zostać wzmocnione. Pomoc humanitarna również.

Zwycięstwa i porażki

Ukraińscy artylerzyści zestrzelili trzy rosyjskie myśliwce i bezzałogowy statek powietrzny. W rejonie Czernichowa ukraińskie wojsko rozbiło rosyjską jednostkę logistyczną, a w rejonie Charkowa Rosjanie uciekli z pola bitwy, opuszczając system miotaczy ognia Suncekok.

Na wschodzie Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 46 jednostek sprzętu wroga i 200 Rosjan. Kanonierzy 58. brygady Sił Zbrojnych zniszczyli także 14 jednostek rosyjskiego sprzętu.

Po rozmowach, w których rosyjska delegacja zapowiedziała zmniejszenie obecności swoich wojsk w obwodach czernichowskim i kijowskim, Rosjanie ostrzeliwali te tereny nocą.

W Czernichowie Rosjanie zniszczyli lokalny targ.

Wróg zaatakował także trzy zakłady przemysłowe w obwodzie chmielnickim na Ukrainie. Po raz pierwszy od początku wojny rakietowej na pełną skalę Chmielnicki został trafiony bezpośrednio. Wróg zaatakował również Dniepr.

Rosjanie ostrzeliwali dzielnice mieszkalne Łysychańska, w obwodzie donieckim, wróg użył zakazanych bomb fosforowych, które wywołały kilkanaście pożarów. Jeśli chodzi o pożary, w obwodzie kijowskim ratownicy gasili pożar magazynu żywności przez 16 godzin po ostrzale.

Rosjanie rozpoczęli atak rakietowy na magazyn ropy w Dnieprze. Nikt nie został ranny ani zabity podczas nalotu.

Krótko

Parlament Kanady wezwał rząd do wprowadzenia ruchu bezwizowego z Ukrainą.

W czasie wojny okupanci popełnili na Ukrainie ponad 3000 zbrodni wojennych.

Liczba ofiar w wyniku ataku mikołajowskiej obwodowej administracji państwowej (wczorajszy incydent) wzrosła do 15 osób.

W Luksemburgu zamrożono rosyjskie aktywa o wartości 2,5 mld euro.

Kraje UE jeden po drugim odmawiają kupowania rosyjskiego gazu za ruble.

Szef Czernichowskiej Obwodowej Administracji Państwowej stwierdził, że nie ma spadku aktywności wojskowej okupantów.

Norweskie władze wysłały na Ukrainę 2000 granatników przeciwpancernych M72.

W Tbilisi aktywiści wystawili w parlamencie 145 par butów dziecięcych. Według prokuratorów dokładnie tyle dzieci zginęło na Ukrainie od początku wojny.

Słowacja wydala 35 rosyjskich dyplomatów.

Niemcy wkrótce dostarczą Ukrainie broń o wartości 300 mln euro. Będą to drony, moździerze, karabiny maszynowe, opancerzone SUV-y - około 200 rodzajów produktów wojskowych - pisze Süddeutsche Zeitung.

Niemcy są gotowe udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

W Berlinie flaga Ukrainy pokryła pomnik czołgami T-34, który znajduje się w pobliżu pomnika żołnierzy radzieckich. Ambasada Rosji wysłała notę ​​protestacyjną, a władze Berlina odpowiedziały, że czołg T-34 został opracowany w Charkowie, a Charków to Ukraina.

Dzień wczorajszy