Ciepło w Zakładzie Odzysku Energii w Chrzanowie będzie wytwarzane z pre-RDF. Paliwo to zastąpi węgiel. Jego wykorzystanie częściowo rozwiąże nasze problemy z odpadami.
Każdy z nas wytwarza rocznie ponad 330 kg odpadów. Część z nich możemy użyć ponownie, część poddać odzyskowi i recyklingowi, ale zawsze pozostaje partia, która może zostać jedynie przekształcona termicznie. To pre-RDF, którego, zgodnie z obowiązującym prawem, nie wolno składować ze względu na dobre właściwości paliwowe. Dla tej frakcji ze względu na wysoką kaloryczność (ponad 6 MJ/kg) jedyną alternatywą jest termiczne przetwarzanie.Pre-RDF powstaje w procesie mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów posiadających wysoką wartość opałową. Są to najczęściej palne tworzywa sztuczne, folie, papier i drewno. Zebrane selektywnie strumienie odpadów trafiają do instalacji poddających je odzyskowi i przetwarzaniu. Odpady bio trafiają do kompostowania. Pozostałe strumienie są kierowane do doczyszczenia poprzez dodatkową selekcję surowców, w tym z wykorzystaniem różnych separatorów (magnetycznego, pneumatycznego, optycznego), gdzie oddzielane są odpady metali, materiały inertne (niepalne) oraz chlorowane. Ostatnim etapem jest rozdrobnienie paliwa do wymaganych rozmiarów, co poprawia jego jednorodność i prowadzenie procesów termicznego odzysku w ZOE.
Tak przetworzone odpady będą trafiać do Zakładu Odzysku Energii. W pierwszej kolejności będzie on przetwarzać pre-RDF z Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Chrzanowie. Dzięki wysokiej temperaturze w komorze spalania (min. 850 st. C) paliwo zostanie spalone, a uwolniona energia przekształci się w użyteczne ciepło. Wysoka temperatura procesu oraz zaawansowana instalacja oczyszczania spalin skutecznie wyeliminują zanieczyszczenia, co spowoduje, że poziom emisji z takiej instalacji będzie kilkakrotnie niższy od emisji ze spalania węgla i porównywalny do emisji ze spalania gazu.
Ceny zagospodarowania odpadów w Polsce i w regionie rosną ze względu na zaostrzenie przepisów prawa, a także m.in. koszty transportu i pracy. Zagospodarowanie tony pre-RDF podrożało w ciągu ostatnich 5 lat aż o 400 proc. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się, a Zakład Odzysku Energii w Chrzanowie pomoże rozwiązać problem rosnących kosztów lokalnej gospodarki odpadowej. Jednak dzięki "szytej na miarę" instalacji dostosowanej do potrzeb Chrzanowa przede wszystkim będzie możliwe zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców. Przy obecnej fluktuacji na rynku surowców energetycznych pojawi się szansa stabilizacji cen ciepła.
SPOTKANIA INFORMACYJNE DLA MIESZKAŃCÓW
Zapraszamy na spotkania informacyjne, podczas których będzie można uzyskać więcej informacji na temat ZOE w Chrzanowie, w tym również na temat działania instalacji i monitorowania emisji.
Punkty informacyjne będą czynne w godzinach 15.00-18.00 w dniach:
28.03 - biblioteka, ul. Broniewskiego 10c, Chrzanów
4.04 - siedziba spółki Veolia, ul. Pogorska 36, Chrzanów
Materiał przygotowany przez Veolia Południe
Prawie pół tysiąca rowerzystów nad zalewem Chechło (WID
Bardzo sympatyczny ten pierwszy pan, który się wypowiadał. Dobrze mu z oczu patrzy i ten uśmiech... Fajnie, że mimo troszkę kapryśnej pogody udało się wszystkim szczęśliwie dotrzeć i co widać na zdjęciach mieli siłę uśmiechnąć się do obiektywu.
Mika
23:23, 2025-05-17
Chrzanów ma dwa parki dla psów
Ja tam przyprowadzam swojego 'Wyzla", cwaniak tylko mu suki w glowie, na dupie nie usiedzi
Jacek
23:16, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Grażynko Śliwa ja zaglosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO czyli Przełom i na kapłanów służących w tej świątyni omyłkowo nazywanych dziennikarzami.
Nie dla UE
23:02, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Czy to.prawda ze Dyszy zanim został usadowiony na stolcu prezesa przez lokalną mafię PO był prezesem stowarzyszenia busiarzy czyli potocznie mafii busiarskiej?
Nie dla UE
22:59, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz