Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ekstremalna Droga Krzyżowa. Trwają zapisy na nocną wędrówkę

19.03.2022 16:00 | 12 komentarzy | 6 555 odsłon | Marek Oratowski
W piątek 8 kwietnia na trasę wyruszą uczestnicy tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Ta praktyka duchowa dla prawdziwych twardzieli zyskuje coraz większą popularność. Uczestniczy w niej co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.
12
Ekstremalna Droga Krzyżowa. Trwają zapisy na nocną wędrówkę
Wielu uczestników ma ze sobą własnoręcznie wykonane krzyże, fot. Facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ekstremalna Droga Krzyżowa to samotna wędrówka lub w małych grupach. Zwykle organizowana jest w piątek przed Niedzielę Palmową.

Droga pełna trudu i bólu

W tym roku uczestnicy wyrusza na trasę 8 kwietnia.
- Droga, którą proponujemy chrześcijanom XXI wieku, jest ekstremalna, bo pełna trudu i bólu. Ma pomóc człowiekowi dotrzeć do granic wytrzymałości fizycznej i cierpliwości do samego siebie. Podjęty trud ma mi pozwolić określić własne limity, czyli poznać lepiej samego siebie, na co mnie stać i do czego jestem zdolny, ale także, gdzie nie domagam i po prostu popełniam błędy. Wreszcie, dotarcie do własnych granic stwarza przestrzeń do spotkania z Nieskończonym Bogiem. Wierzymy, że to właśnie On może uczynić nas pięknymi - przekonują organizatorzy EDK.

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest propozycją dla wszystkich. Jest bardzo wymagającym doświadczeniem. Dlatego trasy liczą przynajmniej 40 km. Chyba że przewyższenia są większe niż 500 m - wówczas trasa musi liczyć minimum 30 km.

W trakcie wędrówki rozważane są stacje Drogi Krzyżowej. Wiele osób ma ze sobą krzyże. Tegoroczna EDK w całym kraju obejmuje 380 miejscowości i 942 trasy. Jak co roku część z nich poprowadzi przez ziemię chrzanowską.

Wyjdą także z Chrzanowa, Libiąża, Krzeszowic i Płok

W chrzanowskim Kościelcu oraz w Libiążu (parafia Przemienienia Pańskiego) wyjście nastąpi 8 kwietnia po mszy świętej odprawionej o godz. 20. Natomiast na trasy krzeszowickie uczestnicy wyruszą po liturgii, która rozpocznie się w parafii św. Marcina z Tours o godz. 19. W przypadku tych tras konieczne są zapisy.
Oprócz dziewięciu lokalnych tras EDK jest też jedna na wzór EDK. Poprowadzi z Płok do Czernej i z powrotem. W tym przypadku uczestnicy idą razem. Wystarczy przyjść 8 kwietnia na mszę świętą o godz. 20 do sanktuarium w Płokach. Niepotrzebne są wcześniejsze zapisy.

Trasy EDK
Brązowa - bł. brata Marcina Oprządka: Chrzanów-Kościelec - Czerna 30 km
Czarna - bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: Chrzanów-Kościelec - Czerna 43 km
Biała - św. Joanny Beretta Molla: Krzeszowice - Trzebinia 35 km
Czerwona - św. Pawła z Tarsu: Krzeszowice - Krzeszowice 32 km
Niebieska - św. Marcina z Tours: Krzeszowice - Krzeszowice 30 km
Zielona - św. Franciszka z Asyżu: Krzeszowice - Krzeszowice 59 km
Żółta - św. Jana Pawła II: Krzeszowice - Kalwaria Zebrzydowska 41 km
Kijowska: Libiąż - Czerna 41 km
Lwowska: Libiąż - Czerna 42 km

Zapisy i szczegółowe informacje tutaj

Trasa na wzór EDK
Płoki - Czerna i z powrotem 21 km