Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jakie są statystyki pożarów w Polsce i kto wykonuje sprzątanie po pożarze?

22.02.2022 19:37 | 0 komentarzy | 3 138 odsłony | red

Materiał promocyjny

Pożar to jedno z tych zjawisk, których boimy się najbardziej. Sprzątanie domu po pożarze to usługa, o której mało kto wie, zanim dojdzie do wybuchu ognia. Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że w zetknięciu z żywiołem, jakim jest ogień, nie mamy prawie żadnych szans. Od zawsze pożary były największymi plagami w polskich miejscowościach. Najczęściej dochodzi do nich w domach i mieszkaniach w okresie zimowym. Bardzo często, z powodu spięć w instalacji elektrycznej, podłączenia do niej wadliwych urządzeń, lub zapalenia się sadzy w kominie. Usuwanie szkód po pożarze to zadanie wyspecjalizowanych firm sprzątających, które działają na terenie całego kraju.
0
Jakie są statystyki pożarów w Polsce i kto wykonuje sprzątanie po pożarze?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Usuwanie skutków pożarów w budynkach mieszkalnych

Latem natomiast, coraz częściej słyszymy o pożarach łąk i lasów. Część z nich jest oczywiście efektem ocieplenia się klimatu i drastycznych zmian w środowisku. W 2017 roku jednak, aż 43% pożarów lasów spowodowanych było podpaleniem. Chyba wszyscy słyszeli o tragicznym w skutkach pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie spłonęło ok. 53 km² cennych przyrodniczo obszarów. Niezliczone gatunki zwierząt poniosły wtedy śmierć. Usuwanie skutków pożarów to często sąsiedzki obowiązek, z którego chętnie korzystają osoby poszkodowane. Sadza na ścianach,a także zapach spalenizny to okropne rzeczy, o których nikt nie chce nawet myśleć. Usuwanie zapachu po pożarze do jednak zadanie dla specjalistów, sąsiedzi bez generatorów ozonu o dużej mocy niestety nie pomogą w tej sprawie. Czyszczenie ścian po pożarze suchym lodem to zadanie dla jednostki, która ma urządzenie do mycia spalonych powierzchni, tą właśnie metodą.

W jakich regionach najczęściej dochodzi do pożarów?

Państwowa Straż Pożarna w Polsce prowadzi rozległe statystyki na temat swoich interwencji, w tym również pożarów. W roku 2020 Straż Pożarna w Polsce wyjeżdżała z pomocą do prawie 130 tys. pożarów. W te statystki wlicza się również pożary lasów czy łąk. Najczęściej jednak ogień obejmował budynki jednorodzinne oraz wielorodzinne. Nic dziwnego, ponieważ takich zabudowań jest w naszym kraju najwięcej. Warto wspomnieć również o rosnącej liczbie pożarów wysypisk śmierci. Sprzątanie po pożarze śmieci na osiedlu to utrapienie zarządców wielu nieruchomości. Tylko w roku 2020 była ich prawie setka, a wszystkie z nich w związku z paleniem się niebezpiecznych substancji, stanowiły poważne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców oraz samego środowiska. Czyszczenie po pożarze Warszawa odbywa się już po wybuchu ognia w budynku. Mamy wtedy do czynienia z ogromnymi kosztami dekontaminacji całego budynku.

W jakich regionach najczęściej interweniuje straż pożarna?

Statystki pożarowe pokazują również, w jakich regionach najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W roku 2020 strażacy najczęściej pomagali w gaszeniu pożarów w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz łódzkim.Najrzadziej pomocy od strażaków potrzebowali mieszkańcy woj. podkarpackiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na pewno nie bez znaczenia jest tutaj gęstość zabudowań, których jest wyraźnie więcej w okolicy stolicy, niż woj. podkarpackim. Po wybuchu ognia w nowym budynku klienci zamawiają usługi tj. czyszczenie ścian po pożarze,ozonowanie czy też utylizację spalonego wyposażenia. Te wszystkie usługi wchodzą w skład prac tj.  czyszczenie po pożarze i dekontaminacja spalonych ścian i są chętnie zamawiane zarówno przez mieszkańców Mazowsza, jak i Łódzkiego.

Budynki, które najczęściej zostają zniszczone w pożarach

Jak wcześniej wspominaliśmy, najwięcej pożarów w naszym kraju odnotowuje się w budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. W 2020 roku strażacy byli wyzwani prawie do 28 tysiąca takich wypadków. Bazując na statystykach podawanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, pożary w tego typu budynkach stanowią 1/5 wszystkich interwencji. Blisko 70% z tych zdarzeń, to pożary w domach jednorodzinnych. Można więc śmiało stwierdzić, że pożary zdecydowanie rzadziej wybuchają w mieszkaniach. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym,że przeglądy instalacji elektrycznej oraz przeglądy kominiarskie są częściej i bardziej regularnie przeprowadzane właśnie w budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy domów bardzo często zapominają o tym, że stając się właścicielami nieruchomości, stają się praktycznie jedynymi odpowiedzialnymi za jej stan techniczny oraz bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Przypominają sobie o tym, kiedy w grę zaczyna wchodzić usuwanie szkód pożarowych.

Smutne statystyki i trauma na psychice po stracie bliskiej osoby

Chociaż do tej pory skupialiśmy się na materialnych szkodach po pożarze, nie zapominajmy o tym, że nadal w pożarach ginie bardzo wiele osób. Według informacji podawanych przez Państwową Straż Pożarną, w 2020 roku w pożarach zginęło aż 360 osób, a ponad 1800 poniosło obrażenia. To ogromne liczby. Oczywiście nieszczęśliwe wypadki zdarzają się wszędzie. Wielu pożarom jednak udałoby się zapobiec, gdyby wszyscy odpowiednio dbali o stan instalacji elektrycznych w swoich domach i mieszkaniach. Chociaż jest to tylko około 5% wszystkich pożarów w Polsce, do ponad6000 zdarzeń  doszło z powodu spięć w instalacji elektrycznej. To około 6200 groźnych zdarzeń, z których dużej części można było uniknąć. Aż 7 na 10 ofiar pożarów zmarła w swoich mieszkaniach lub domach. 23 osoby zginęły z powodu zatrucia tlenkiem czadu, a 460 potrzebowało interwencji medycznej. Niestety nikt nie prowadzi statystyk, które mówiłyby o tym ile zwierząt domowych oraz dzikich istot ginie każdego roku w pożarach na terenie całego kraju. Jest ich z pewnością bardzo wiele.

Co robić po pożarze w domu?

Oczywiście nikomu nie życzymy, aby zadawanie takiego pytania było konieczne. Co jednak zrobić, jeśli nasz dom uległ zniszczeniu? Od czego zacząć sprzątanie po pożarze? Zakładając, że akcja gaśnicza jest już za nami, przyszedł etap na konkretne działania, które doprowadzą nas do powrotu do domu. Usuwanie szkód po pożarze to jedno z trudniejszych zadań, przed jakim staje, każdy z poszkodowanych. Nie do końca wiadomo, od czego zacząć mycie ścian po pożarzeoraz co jest dla nas bezpieczne. Warto w tym momencie wspomnieć, że każde pomieszczenie po pożarze wymaga dekontaminacji. Jest to proces polegający na usunięciu wszelkich trujących związków chemicznych, które powstały w czasie pożaru domu.

Bezkosztowe sprzątanie po pożarze — współpraca pomiędzy firmami

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług firm, które profesjonalnie zajmują się likwidacją śladów po pożarach. Firma sprzątająca po pożarze przeważnie współpracuje z ubezpieczycielem, co zdecydowanie ułatwia dokonanie wszelkich formalności. Czyszczenie ścian po pożarze z sadzy oraz usuwanie zapachów często realizowane jest bezkosztowo. Jak wiemy ze statystyk pożarowych, w 97% pożary w domach i mieszkaniach są małe i niegroźne. Co za tym idzie, czyszczenie mieszkania po pożarze nie będzie bardzo skomplikowane i zajmie maksymalnie klika dni. Od firm usuwających ślady i szkody po pożarach można oczekiwać między innymi skutecznego umycia zadymionych i pokrytych sadzą ścian, Mycie  sufitu po pożarze też można zlecić takim podmiotom. Nowością na rynku jest metoda czyszczenia ścian po pożarze suchym lodem.  Dostęp do niej mają najlepsze firmy sprzątajace w kraju.

Jak wygląda mycie spalonych ścian suchym lodem?

Suchy lód to zamrożony dwutlenek węgla o temperaturze -78.5 stopni Celsjusza. Suchy lód w postaci granulatu wyrzucany jest w zabrudzone powierzchnie przez specjalną dyszę z prędkością aż 500km/h. Dzięki procesowi sublimacji możliwe jest bezodpadowe usuwanie nawet najtrudniejszych zabrudzeń i ekspresowe mycie ścian. Co jednak najważniejsze, metoda ta nie wymaga zastosowania środków chemicznych ani wody. Dlaczego to tak ważne?

Jakie szkody mogą wystąpić po pożarze i jak je usuwać?

Po pierwsze, w trakcie akcji gaśniczych wykorzystywane są duże litry wody. Każdy przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo wody przeznaczają strażacy na ugaszenie pożaru całego domu. Tylko w 2020 roku było to aż 613,3 tys. m3 wody. Woda ta wnika w struktury budynku, co powoduje, że po pożarze, chociaż brzmi to śmiesznie, bardzo często budynek wymaga osuszania. Po drugie, w trakcie pożaru w budynku palone są różnego rodzaju substancje, przez tkaniny, po plastik, gumę oraz inne tworzywa. Wszystkie one w trakcie procesu spalania wydzielają szkodliwe opary, których dom po pożarze jest wręcz pełen. Dlatego tak ważne jest, aby zdecydować się na metodę czyszczenia mieszkania po pożarze, która nie pogorszy i tak już trudnej sytuacji.

Neutralizacja zapachu po pożarze — jak usunąć smród spalenizny?

Tym, co najczęściej kojarzy nam się z pożarem, jest jednak zapach spalenizny. I na to jednak jest sposób. Firmy, zajmujące się czyszczeniem budynków po pożarach korzystają z różnorodnych technik likwidacji nieprzyjemnych zapachów w tym ozonowania pomieszczeń. Usuwanie zapachu po pożarze można wykonać z pomocą ozonu. Wiele osób twierdzi, że ozonowanie po pożarze to sprawdzona i polecana przez specjalistów metoda pozwala na jednoczesną likwidację z otoczenia groźnych patogenów, jak i usunięcie okropnego odoru spalenizny. Warto o niej pomyśleć, kiedy chcemy wydezynfekować spalone pomieszczenia.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Twoim budynku

Chociaż ciężko oczekiwać, że zapanujemy nad pożarami lasów i łąk spowodowanymi zmianami klimatycznymi, mamy jednak wpływ na to, jak zabezpieczany swoje domy i mieszkania przed ogniem. Warto pochylić się nad tym, kiedy ostatnio w naszym domu były przeprowadzane kontrole instalacji elektrycznej oraz kiedy ostatnio odwiedził nas kominiarz. Dobrym pomysłem jest również wyposażenie naszej nieruchomości w czujniki dymu i czadu, które zdecydowanie zwiększa nasze szanse, na wyjście z niebezpiecznej sytuacji bez szwanku. W naszych rękach jest to, jak bezpiecznie będziemy się czuć we własnych domach

Materiał promocyjny