Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Radni powiatowi byli zgodni. Siedziba komisariatu powinna zostać w Libiążu (WIDEO)

22.02.2022 15:00 | 6 komentarzy | 4 835 odsłony | Marek Oratowski
Do programu wtorkowej, zdalnej sesji Rady Powiatu Chrzanowskiego, został dopisany nowy punkt. Dotyczył przyjęcia apelu wyrażającego sprzeciw wobec likwidacji siedziby Komisariatu Policji w Libiążu. Został przyjęty jednogłośnie.
6
Radni powiatowi byli zgodni. Siedziba komisariatu powinna zostać w Libiążu (WIDEO)
Na liczne pytania radnych odpowiadał Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie insp. Michał Gamrat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Z wnioskiem o wprowadzenie punktu do porządku obrad wystąpiło pięciu radnych powiatowych z Libiąża. .

„Apelujemy o pozostawienie i zachowanie działania komisariatu na dotychczasowych zasadach i formie. Wyrażamy jednocześnie swoją pełną aprobatę dla czynionych starań zmierzających do budowy nowej siedziby Komisariatu Policji w Libiążu. W naszym przekonaniu nie może to jednak wywoływać skutków w postaci likwidacji dotychczasowej siedziby libiąskiej policji na czas przygotowania i realizacji inwestycji" - tak brzmi początek apelu, odczytanego przez wicestarostę Bartłomieja Gębalę, radnego powiatowego z Libiąża, który przygotował jego treść.

Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie mł. insp. Michał Gamrat tłumaczył, że likwidacja głównej siedziby to efekt decyzji komendanta wojewódzkiego, goszczącego w Libiążu pod koniec roku. To on nakazał wyprowadzenie funkcjonariuszy z zagrzybionego budynku z przeciekającym dachem do komendy w Chrzanowie. Szef powiatowych policjantów ocenił te warunki pracy jako XIX-wieczne. Zapewnił kolejny raz, że policjanci nadal będą pełnili służbę w gminie, a w Libiążu zostanie punkt przyjęć przy stadionie, czynny od godziny 6 do 22. Wyraził także nadzieję, że jak najszybciej rozpocznie się budowa nowego komisariatu na gminnej działce przy ulicy 11 Listopada.

Niektórzy radni mieli jednak pretensje o to, w jaki sposób została podjęta taka decyzja.

- Stało się to bez żadnych konsultacji z samorządem i mieszkańcami. Dlatego proszę się nie dziwić, że wszyscy się martwią i mają obawy. Bo przecież zamykamy komisariat na jakieś 5 lat. Kiedyś szpital powiatowy miał straszne warunki, Jednak nikt nie wpadł na pomysł, by go zamknąć na czas budowy nowego. Dlatego ten pomysł jest zupełnie chybiony - przekonywał radny Adam Potocki, radny i członek zarządu powiatu.

W poniedziałek w komendzie wojewódzkiej policji rozmowy odbył poseł PiS-u z Libiąża Krzysztof Kozik, który także jest przeciwny wyprowadzeniu siedziby policji z Libiąża. Usłyszał, że przenosiny funkcjonariuszy do Chrzanowa nie odbędą się do 1 marca, jak to pierwotnie zapowiadano. Zdaniem Krzysztofa Kozika powinno się znaleźć inny obiekt w Libiążu, do którego policjanci mogliby się przenieść. Wskazał m. in. na nie do końca wykorzystaną przychodnię górniczą. Wcześniej mowa była o przedszkolu przy ulicy Wańkowicza, przenoszonym do SP nr 1. Jednak jakakolwiek lokalizacja oznaczałaby konieczność przeprowadzenia adaptacji pomieszczeń, a to by trochę trwało.

Z informacji przekazanych nam przez parlamentarzystę wynika, że najwcześniej budowa nowego komisariatu mogłaby się rozpocząć w 2024 roku. Jednak wcześniej inwestycja musi się znaleźć w planie Komendy Głównej Policji.

Obejrzyjcie fragmenty długiej dyskusji na ten temat na sesji powiatu.