Na terenie Polski wciąż znaczna część terenów nie posiada kanalizacji sanitarnej. Wymusza to na mieszkańcach zagospodarowanie produkowanych ścieków w gospodarstwie domowym we własnym zakresie. Rozwiązaniem jest montaż zbiornika bezodpływowego zwanego szambem, oczyszczalni ekologicznej lub przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. Najstarszym rozwiązaniem jest budowa szamba. Każdy kto miał do czynienia z szambem wie, że jego eksploatacja wiąże się z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Poniżej opisano jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szambu.
Dopływające do szamba ścieki są tam okresowo przetrzymywane, zazwyczaj 3-4 tygodnie. W szambie panują warunki beztlenowe co sprawia, że zaczynają się tam rozwijać mikroorganizmy beztlenowe, głównie bakterie. To właśnie one są odpowiedzialne za przeprowadzanie beztlenowych procesów rozkładu zanieczyszczeń obecnych w ściekach zwanych fermentacją. Beztlenowym procesom zawsze towarzyszy powstawanie nieprzyjemnego zapachu z szamba. Należy pamiętać, że powstające zapachy oprócz uciążliwości zapachowych są niebezpieczne dla zdrowia.
Eksploatacja szamba wiąże się z koniecznością systematycznego dosypywania biopreparatów. Mają one podwójne zadanie, przede wszystkim neutralizują brzydkie zapachy oraz upłynniają zawartość szamba co ułatwia jego opróżnianie. Preparaty do szamb to aktywatory składające się głównie z bakterii oraz enzymów. Występuję w różnej postaci proszku, granulatów tabletek lub płynu. Najczęściej wybierane są preparaty do szamb w postaci proszku lub tabletek co gwarantuje łatwość przechowywania i stosowania. Zanim zaczniemy stosować biopreparat należy zapoznać się instrukcję jego stosowania. Dostępne na rynku biopreparaty różnią się składem oraz częstotliwością stosowania. Dodanie zbyt dużej ilości biopreparatu może spowodować powstanie piany, która w skrajnych przypadkach wypływa włazem na powierzchnię terenu. Decydując się na wybór preparatu do szamba należy pamiętać, że preparaty zawierające w składzie same bakterie działają nieco wolniej. Oczekując szybkiego działania warto zdecydować się na preparat bakteryjno-enzymatyczny. Stosowanie preparatów do szamb wpływa na koszt jego eksploatacji. Jednak główną przyczyną wysokich kosztów eksploatacji szamba jest konieczność jego regularnego opróżniania. Zbiornik bezodpływowy wymaga wypompowania jego zawartości średnio co 3-4 tygodnie. Jednorazowy koszt takiej usługi wynosi od 200 do nawet 300 zł, co sprawia, że roczny koszt eksploatacji szamba wynosi kilka tysięcy złotych. Dlatego obecnie montaż szamba traktowany jest jak niechciana konieczność w przypadku, gdy przepisy nie pozwalają na zastosowanie innego rozwiązania. Rozwiązaniem zdecydowanie tańszym i nieuciążliwym w eksploatacji jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Mimo, że koszt budowy przydomowej oczyszczalni jest znaczny, to jej tania eksploatacja wynosząca kilkaset złotych rocznie, pozwala na zwrot inwestycji już po kilku latach. Przydomową oczyszczalnią ścieków słynącą z bezawaryjnej i bezzapachowej pracy jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV na rynku europejskim dostępna jest od ponad 25 lat. Tylko na terenie Polski zamontowanych jest kilkadziesiąt tysięcy urządzeń. Ponadto producent udziela 20 lat gwarancji na przydomową oczyszczalnię NV.
29.10.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do układania kostk...
28.10.2024
DO wynajęcia cukiernia wraz z wyposażeniem - 512 9...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz