Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pogrzeb nie jest tani. Sprawdziliśmy, ile to wszystko kosztuje

12.02.2022 18:00 | 4 komentarze | 6 050 odsłon | Marek Oratowski
Przygotowanie pogrzebu jest coraz droższe. Tymczasem od 2011 roku zasiłek pogrzebowy jest na stałym poziomie. Wynosi 4 000 zł.
4
Pogrzeb nie jest tani. Sprawdziliśmy, ile to wszystko kosztuje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Na skromy pogrzeb te 4 tysiące wystarczą. Oczywiście, gdy ktoś przygotowuje bardziej wystawną uroczystość, koszty są wyższe. Zasiłek nie obejmuje też tego, co damy w parafii na zorganizowanie nabożeństwa. Najdroższa jest trumna. Klienci wybierają zwykle takie z olchy lub topoli, średnio za 1 500 zł. Urna jest 40 procent tańsza. Zwłoki do spopielenia od ponad 30 lat wozimy do krematorium w Rudzie Śląskiej. Choć tych kremacji jest coraz więcej, to na razie nie ma problemów z terminami. Odbywa się to z dnia na dzień - tłumaczy Maria Sędzielowska, właścicielka Zakładu Pogrzebowego Maria w Chrzanowie.

Rząd przygotowuje dużą zmianę przepisów dotyczących chowania zmarłych i cmentarzy. Może wejść w życie w połowie tego roku.

Krokiem w dobrym kierunku wydaje się cyfryzacja procedur. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie elektronicznej karty zgonu oraz elektronicznych ksiąg cmentarnych i centralnej bazy danych (rejestru grobów, miejsc spoczynku oraz cmentarzy). Obawy budzi jednak to, że po wprowadzeniu planowanych zmian, chowanie zmarłych w grobach rodzinnych może okazać się problematyczne. Jeśli w takim grobowcu wcześniej już pochowany został członek rodziny, zmarły na chorobę zakaźną (nawet bardzo dawno temu), kolejny pochówek będzie wymagał zgody sanepidu. A to może znacznie skomplikować i opóźnić planowany pogrzeb.