Ostatni dzwonek dla Sierszy. Kiedy wystąpią podtopienia na pogórniczym terenie? - przelom.pl
Zamknij

Ostatni dzwonek dla Sierszy. Kiedy wystąpią podtopienia na pogórniczym terenie?

06:00, 11.02.2022
Skomentuj Jeden z piezometrów umieszczonych na terenie os. Siersza - w parku przy Willi NOT Jeden z piezometrów umieszczonych na terenie os. Siersza - w parku przy Willi NOT

Największe osiedle w Trzebini - Siersza, za kilka lat może mieć poważny problem. Poziom wód w zalewanych wyrobiskach po zamkniętej ponad dwie dekady temu kopalni podnosi się z roku na rok. Pierwsze podtopienia mogą pojawić się za dwa lata.

Kopalnia Siersza zakończyła eksploatację 31 października 1999 r. Jej całkowita likwidacja nastąpiła z końcem 2002 roku. Szyby zostały wówczas zasypane i jednocześnie - zaprzestano odpompowywania wody. Skutkowało to rozpoczęciem samozatopiania wyrobisk górniczych do poziomu ustabilizowania się zwierciadła wód podziemnych.

Pierwsze prognozy ekspertów dotyczące spodziewanych podtopień były nietrafione. Według nich woda miała wypłynąć już po kilku latach po zamknięciu kopalni. Woda nie pojawiła się tak szybko, jak pierwotnie przewidywali eksperci. Jednak ten moment nadchodzi nieuchronnie.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA, która przejęła schedę po zlikwidowanej KWK Siersza, na bieżąco monitoruje poziom wod dzięki systemowi piezometrów ( hydrogeologicznych otworów wykorzystywanych do wykonywania pomiarów poziomu zwierciadła swobodnego wód gruntowych w warstwie wodonośnej). Z pomiarów wynika, że wody podziemne w Sierszy znajduje się średnio kilkanaście metrów poniżej terenu, ale w ostatnich miesiącach ich przypływ jest bardzo regularny.
- Średnio ok. 60 centymetrów miesięcznie - mówi Miłosz Jaworski, przewodniczący Rady Osiedla Siersza.

Więcej na ten temat w aktualnym 6. numerze "Przełomu"

 

 

(Agnieszka Filipowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Homo ErectusHomo Erectus

0 0

Trzeba wyciągnąć stare dane geologiczne z naniesionymi źródłami i zalewami. Potem zapytać uczciwie dlaczego pozwolono budować tam siedziby ludzkie. I rozwiązać problem. A nie biadolić że woda idzie. No idzie. Róbcie coś z tym teraz, bo jak przyjdzie to będzie za późno.

09:05, 11.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ABRAKADABRA 33ABRAKADABRA 33

0 0

Homo Erectus- w samo sedno .

10:06, 11.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

Nic nie zrobią, bo nic chyba nawet nie da się zrobić. Ludzi musieliby przesiedlić, ale kto za to zapłaci? Winni zaniedbań powinni, ale nie ma winnych, którzy pozwolili ludziom się tam budować a sama SRK.SA cóż może zrobić? Wody nie zawrócą, będą naprawiać szkody, gdy te wystąpią. Czy może się mylę? Ktoś wie co można teraz zrobić?

10:47, 11.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%