Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Co posłowie Krzysztof Kozik z PiS i Marek Sowa z KO sądzą o powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa

25.01.2022 14:45 | 66 komentarzy | 4 742 odsłony | Michał Koryczan
W środę, 26 stycznia ma zostać złożony projekt uchwały o powołanie sejmowej komisji śledczej do spraw inwigilacji. Sowa zagłosuje za, Kozik prawdopodobnie tak, jak każe mu klub.
66
Co posłowie Krzysztof Kozik z PiS i Marek Sowa z KO sądzą o powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa
Krzysztof Kozik i Marek Sowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa dotyczy śladów inwigilowania systemem Pegasus na telefonach senatora Krzysztofa Brejzy, adwokata Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek, które znaleźli badacze z Citizen Lab, działającego przy Uniwersytecie w Toronto.

Zapytaliśmy posłów z naszego regionu jak zagłosowaliby w sprawie powołania komisji śledczej.

Krzysztof Kozik, poseł Prawa i Sprawiedliwości:
- Zawsze mówiłem, że jestem za jawnością we wszystkich dziedzinach. Nie powinno się unikać pewnych rzeczy. Oczywiście trzeba rozważyć jeden element, bo wiele jest tu gry politycznej. Uważam że, tak jak powiedział Paweł Kukiz, trzeba przeanalizować przykłady takich naruszeń w stosunku do różnych osób. Rozumiem, że politycy mogą być w sposób szczególnie wrażliwi na swoim punkcie, ale jeśli jest cień podejrzeń, nie powinni być szczególnie chronieni, bo nie są świętymi krowami. Często to oni mają pokusy, bo mają też możliwości, do naginania prawa lub pomagania w podejmowaniu decyzji korzystnych dla kogoś. Inwigilowanie dziennikarzy lub osób działających w sferze publicznej, mających inne poglądy, byłoby złe. W ten sposób zaczęlibyśmy się zbliżać w kierunku reżimów totalitarnych. Dlatego jeśli nie będzie tutaj naruszenia dobra i tajemnicy śledztwa, to uważam, że powinno się to odbyć. Trudno mi powiedzieć, jak zagłosuję. Pewnie też będziemy mieć rozmowy w klubie parlamentarnym. Temat powinno się rozwiązać kompleksowo. Jeśli miałoby być to robione wybiórczo, tylko do walki politycznej, to nie ma to najmniejszego sensu.

Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej:
- Będę głosował za powołaniem komisji. Nie mam żadnych wątpliwości. To największa taka afera, która uderza bezpośrednio w demokrację. Czegoś takiego w Polsce od 1990 roku nie było i dlatego ta sprawa musi zostać wyjaśniona. Mamy bez wątpienia do czynienia z atakiem aparatu państwa na demokratyczną opozycję. To jeden z kluczowych elementów, który decyduje, czy wybory są wolne, czy nie. Chodzi nie tylko o kwestię oddania głosu. W kalendarzu wyborczym jest również miejsce na prowadzenie kampanii i przekonywanie wyborców do swoich racji. Jeśli informacje się potwierdzą, w co nie mam wątpliwości, to podsłuchiwanie szefa kampanii wyborczej największej partii opozycyjnej jest czymś, co aparat państwa kompromituje i to musi być rozliczone.


Przeczytaj również:

Blisko rekordu zakażeń w powiecie chrzanowskim (KORONAWIRUS RAPORT)

Przy chałupach w skansenie mają powstać ogrody

MKS Trzebinia poznał rywala w Pucharze Polski. Wieczysta Kraków nie stanie na drodze do finału

Dla kultury w Babicach to był straszny czas, który jeszcze się nie skończył

Piraci drogowi w środku lasu, samochód na środku akwenu

MKS Trzebinia urządził sobie trening strzelecki w meczu Koroną. Kolejny piłkarz odchodzi z klubu

Ludzie:

Krzysztof Kozik

Krzysztof Kozik

Związkowiec, polityk z Libiąża