Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Covidowy milion dla Trzebini. Najlepiej zaszczepiony Chrzanów nie dostał nic

18.01.2022 18:11 | 6 komentarzy | 9 993 odsłon | Alicja Molenda
Wojewoda małopolski poinformował dziś, że nagrody za "Rosnącą Odporność" zostały wypłacone. Zaskoczeniem jest, że najwięcej dostała Trzebinia.
6
Covidowy milion dla Trzebini. Najlepiej zaszczepiony Chrzanów nie dostał nic
FOt. UMWM w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ponad 33 250 000 zł dostanie 57  małopolskich gmin za mobilizację mieszkańców do szczepień. Co prawda najbardziej angażowała się w to gmina Chrzanów, ale wzrost tej mobilizacji notowano w określonym przedziale czasu, tj. między 1 sierpnia a 31 października ub. r. Jak się okazało, dużo skromniejsza w działaniach Trzebinia we wspomnianym okresie miała największy przyrost zaszczepionych osób i na szczeblu powiatowym zajęła 1. miejsce. Oznacza do 1 mln zł rządowej nagrody na koncie. Faktem tym wydawał się być zdziwiony nawet burmistrz, bo w wypowiedzi prasowej trudno mu było podać jakieś spektakularne przykłady proszczepionkowego zaangażowania  samorządu, zwłaszcza że Chrzanów ma więcej zaszczepionych mieszkańców.

Najlepiej zaszczepiony i zmobilizowany Chrzanów nie został w tym konkursie nagrodzony, bo wyeliminowały go czasowe kryteria. Trudno to zrozumieć. Szkoda. Libiąż dostał pół miliona, a Alwernia 250 tys. zł.

- To bardzo konkretny „zastrzyk" finansowy, który pozwoli na realizację założonych zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Te środki to nagroda za odpowiedzialne podejście do szczepień - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W konkursie mogły wziąć udział gminy ze wszystkich powiatów w kraju za wyjątkiem miast na prawach powiatu.
Samorządy mogły zdobyć atrakcyjne nagrody:
• 1. miejsce: 1 mln zł,
• 2. miejsce: 500 tys. zł,
• 3. miejsce: 250 tys. zł,

- Wszystkim samorządom dziękuję za pomoc w promocji szczepień. To jedyny sposób na zatrzymanie pandemii. Gratuluję zwycięzcom konkursu i życzę dobrego spożytkowania otrzymanych środków. Teraz, gdy kolejna fala epidemii puka do naszych drzwi, szczepienia są jeszcze ważniejsze. Dziękuję wszystkim, którzy w poczuciu odpowiedzialności sięgnęli po szczepionki. W Małopolsce już ponad 700 tys. osób przyjęło III/ przypominającą dawkę - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Procent mieszkańców w pełni zaszczepionych w gminach powiatu chrzanowskiego;

Chrzanów 59,6

Alwernia 57,4

Trzebinia 56,9

Babice 56,6

Libiąż 56,5

(dane gov.pl z 18.01.2022)

 

Wiesz, że:

- W Małopolsce łącznie wykonano 4 153 707 szczepień przeciw COVID-19.

- W pełni zaszczepionych jest niemal 47% Małopolan.

- Średnia dzienna liczba szczepień w styczniu to 13 004. Jest ona wyższa niż w grudniu - wówczas wynosiła 12 296.

- Najwyższy poziom wyszczepialności notuje gmina Kraków: prawie 69%, najniższy Czarny Dunajec - 24,5%.

- Aktualnie III/przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 702 576 Małopolan. Według danych za ostatnią dobę - w Małopolsce wykonano 11 694 szczepienia - 14% z nich stanowiły szczepienia I dawką.

- Szczepienia są obecnie najskuteczniejszą formą ochrony przeciwko COVID-19. To szczególnie istotne teraz, u progu kolejnej fali. Mamy 23 przypadki zakażenia wariantem Omicron, a liczba zakażeń wynosi dziś 2 000 i jest o 645 większa niż tydzień temu (wówczas wynosiła: 1355). Aktualnie w małopolskich szpitalach przebywa 1721 pacjentów z COVID-19; 185 wymaga leczenia z wykorzystaniem respiratora.