W Sylwestra Pani Maria z Brodeł świętuje sto lat. Gmina Alwernia znów doczekała się stulatki - przelom.pl
Zamknij

W Sylwestra Pani Maria z Brodeł świętuje sto lat. Gmina Alwernia znów doczekała się stulatki

08:45, 30.12.2021
Skomentuj Maria Gaudyn z Brodeł urodziła się 31 grudnia 1921 r. Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego Maria Gaudyn z Brodeł urodziła się 31 grudnia 1921 r. Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego

Gdyby nie koronawirus, to pewnie sporo gości, w tym również samorządowców, odwiedziłoby jubilatkę Marię Gaudyn.

Maria Gaudyn z domu Chrapisińska urodziła się 31 grudnia 1921 r., a więc w rodzącej się na nowo, niepodległej Polsce. Przyszła na świat w Porębie Żegoty. Po ślubie zamieszkała z mężem w Brodłach. Doczekała się czworo swoich dzieci, siedmioro wnucząt, dziecięcioro prawnucząt i jednego pra-prawnuka.

Obecnie opiekuje się nią syn Jan Gaudyn i jego żona Zofia. Stuletnia pani Maria jest jednak wciąż bardzo samodzielna, bo - jak mówi w rozmowie z "Przełomem" jej synowa Zofia - w ciągu dnia na ogół przebywa w swoim domu, a dopiero na noc przychodzi do swoich opiekunów.

Przed Marią Gaudyn z Brodeł najstarszą mieszkanką gminy Alwernia i jedyną, która przekroczyła sto lat, była Maria Budka ze Źródeł, którą "Przełom" odwiedzał przy okazji prawie każdych "setnych" urodzin. Maria Budka dożyła 109 lat. Zmarła 26 września 2020 r.

Pani Marii Gaudyn z Brodeł życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Jej setne urodziny zaplanowano wyłącznie w gronie najbliższej rodziny.
(Łukasz Dulowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Dokładnie wiedziała na co się pisze.

dede

08:16, 2025-05-13

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!

Złoty pył.

23:13, 2025-05-12

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało

Ogień

22:11, 2025-05-12

0%