Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Liliowce – uprawa, stanowisko i towarzystwo dla liliowców

29.12.2021 08:52 | 0 komentarzy | 4 611 odsłony | red

Materiał promocyjny

Wśród wielu dekoracyjnych roślin, które każdego roku sadzimy w swoim ogrodzie, to właśnie liliowce cieszą się opinią niesamowicie pięknych, niezniszczalnych i różnorodnych pod względem dostępności barw, form oraz kształtów. Liliowce doskonale sprawdzają się w formie ozdoby różnego rodzaju rabat, ale także jako dekoracja oczek wodnych, okolic ścieżek oraz podjazdów. Co ciekawe, niektóre z liliowców mogą być uprawiane w donicach bądź pojemnikach, co z pewnością spodoba się mieszkańcom bloków. Z czym najlepiej sadzić liliowce w ogrodzie i co warto o nich wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup sadzonek? Przed Wami sekrety skrywane przez liliowce. Gotowi, by je odkryć?
0
Liliowce – uprawa, stanowisko i towarzystwo dla liliowców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Liliowce do ogrodu – piękne kwiaty, które nie wymagają wiele pracy

Wiele roślin, które sadzimy w naszych ogrodach wymaga od Nas mnóstwa wysiłku, czasu i zainteresowania. Jedynie, gdy odpowiednio je pielęgnujemy – zachwycają nas swoim bajecznym wyglądem.  Na szczęście, znajdziemy w szkółkach bylin także gatunki idealne dla zabieganych. Takie rośliny nie wymagają aż tak intensywnej uprawy. Przy niewielkim zaangażowaniu w ich pielęgnację, okazują się niesamowicie zdobić każdy ogród. Liliowce to jedne z bardziej popularnych bylin wieloletnich, które wyróżniają się bujnymi kwiatostanami i równie obfitym ulistnieniem.

Gdzie sadzić liliowce?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, liliowce nie są ekstremalnie wymagające, dlatego można je sadzić zarówno w miejscach lekko zacienionych, jak i mocno nasłonecznionych. Nie bez powodu mówi się o nich jako o roślinach z żelaza – są w stanie znieść naprawdę dużo. Radzą sobie z cieniem i mrozem. Są to rośliny długowieczne, którymi możecie cieszyć się w swoim ogrodzie nawet do kilkudziesięciu lat. Mimo że tak trwałe, wcale nie wymagają od właścicieli ogromnej troski. Poradzą sobie nawet na mało żyznej glebie, a ich korzenie są tak długie i głęboko osadzone, że o ich ususzenie należałoby się niezwykle mocno starać.

Liliowce w ogrodzie – czy warto?

Zdecydowanie. Ich nieskomplikowana uprawa to nie wszystko. Są odporne na choroby, zniszczenia, a dodatkowo czarują wyglądem. W zależności od odmiany mogą mieć różne kolory oraz kształty kwiatostanu. Niektóre z nich przypominają kielichy, inne są bardziej rozłożyste. Jedne mają równo zakończone płatki, płatki innych są natomiast postrzępione. Co dla wielu osób może okazać się zaskoczeniem – liliowce to kwiaty jadalne! Wielka różnorodność odmian sprawia, że każdy znajdzie odmianę o wysokości, jaka go interesuje. Jeśli szukacie liliowców miniaturowych – zwróćcie uwagę na odmianę Stella de Oro. Potrzebujecie niskich bylin ozdobnych? Zainteresujcie się liliowcem Jerry Pate Williams. Fanom wysokich kwiatów z pewnością przypadnie do gustu liliowiec Irish Ice.

Liliowce – obok jakich kwiatów je sadzić?

Liliowce są „otwarte” nie tylko na różnorodne miejsca sadzenia, ale także na wszelkiego typu towarzystwo. Pięknie komponują się one zarówno z roślinami na rabatach, skalniakach, jak i wkoło oczek wodnych. Świetnie rosną w towarzystwie traw ozdobnych. Polecamy Wam zwłaszcza rozplenice oraz różnego typu miskanty. Liliowce dobrze funkcjonują i wyglądają przy różach, ale także funkiach, trytomach, irysach oraz tawułkach. Sadząc liliowce, pamiętajcie o fakcie, że ich charakter jest mocno ekspansywny. By nie zdominowały innych roślin ogrodowych, należy je regularnie i odpowiednio przycinać.

Materiał promocyjny