O czym przeczytacie w najnowszym wydaniu tygodnika?
Świąteczny bohater karp
Wysoki grzbiet, mała głowa i krótki tułów. Do tego niewielka ilość łusek. Znawcy tematu mówią, że karp zatorski zdecydowanie różni się od ryb hodowanych w innych rejonach kraju, a nawet od karpia odławianego w najbliższej okolicy. Także smakiem.
Z Kazachstanu do Trzebini. "Chciałam, żeby dzieci były szczęśliwe"
Urodziła się w polskiej rodzinie, ale ani słowa po polsku nie mówiła. Kiedy w 2018 r. nadarzyła się okazja, żeby opuścić Kazachstan, nie wahała się ani chwili. Sprzedała wszystko, co miała. Zostawiła dom i rodziców. Razem z dziećmi postanowiła zacząć życie od nowa. Natalia Bowsunowska od trzech lat mieszka w Trzebini.
Przez pół wieku razem
Wanda i Kazimierz Rejdychowie świetnie pamiętają dzień swojego ślubu, choć wzięli go 50 lat temu. Podobnie, jak Sabina i Zbigniew Dudowie oraz inne pary z gminy Trzebinia. Wszyscy świętowali w Dworze Zieleniewskich złote gody.
Ruchoma szopka - nowa atrakcja Płazy
W podziemiach kościoła w Płazie od świąt będzie można oglądać jedyną w okolicy ruchomą szopkę. Zwłaszcza dla dzieci dużą atrakcją będzie widok obracającego się wiatraka, tańczącej pary w stroju krakowskim, pracującego młyna, jadącego pociągu oraz szeregu osób kłaniających się Dzieciątku przy żłóbku.
W szopki i makiety wkładał serce
Szopka prezentowana na okładce świątecznego wydania "Przełomu" to dzieło Adama Waluszkiewicza z chrzanowskiego Kościelca, byłego pracownika Fabloku, człowieka wielu talentów. Komplementowali go najsłynniejsi krakowscy szopkarze. Zmarł dwa lata temu.
Blacha, szmata i przepiękne spektakle
Polecam wybrać się w wolnej chwili na Kamionkę, koło Płazy. Jeśli trafi się na dobrą pogodę, to można stamtąd zobaczyć Tatry w całej okazałości. Od Bielskich poprzez Wysokie aż po Zachodnie. Widok jest oszałamiający - mówi Piotr Kłeczek, autor zdjęć do "Przełomowego" kalendarza na 2022 rok.
Wspomnienia świąt z dawnych lat
Choinka była zawsze, nawet w czasie wojny, a na niej własnoręcznie przygotowywane ozdoby. Na drzewku paliły się prawdziwe świeczki, nie było za to prezentów. Na wigilijnym stole było skromnie, ale smacznie - wspomina Stanisława Dudek, 91-latka z Trzebini-Gaja.
O wędrówce kluski śląskiej
K jak kobieta i k jak... kluska śląska. Z pozoru nic je nie łączy, w rzeczywistości moment podjęcia przez kobiety pracy zarobkowej był przełomem w domowych kuchniach. Nie bez wpływu na coraz śmielsze wędrowanie kluski śląskiej po Polsce.
2021. Mamy go z głowy!
Na miniony rok spojrzał nasz satyryk i go podsumował. Zapraszamy do zapoznania się z tym remanentem dotyczącym spraw lokalnych. Znajdziecie go na str. 40 tygodnika "Przełom".
Wraz z numerem świąteczno-noworocznym kolportowany jest kalendarz "Góry widziane z naszych stron" z fotografiami Piotra Kłeczka. Prenumeratorzy wydania cyfrowego mogą go odebrać w redakcji w Trzebini do 15 stycznia 2022. E-wydanie tygodnika znajdziecie TUTAJ
Miłego czytania i wielu miłych chwil w świątecznym czasie!
Kolejne wydanie papierowego przełomu 5 stycznia 2022 r.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz