Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Na czym polega praca dietetyka?

15.12.2021 00:44 | 0 komentarzy | 2 679 odsłony | red

Materiał promocyjny

Coraz więcej z Twoich przyjaciół i znajomych korzysta z usług dietetyka? Zastanawiasz się, czy też nie powinnaś/powinieneś spróbować? Praktyka pokazuje, iż nie trzeba się borykać z nadmiarowymi kilogramami lub problemem niedowagi, aby skorzystać z wizyty w Gabinecie Dietetycznym. Obowiązki dietetyka są dość płynne. Obok tzw. diety redukcyjnej dietetyk może pomóc w opracowaniu Twojego indywidualnego planu profilaktyki zdrowotnej lub takim zbilansowaniu Twojej diety, abyś w ciągu dnia miał energię do radzenia sobie ze wszystkimi wyzwaniami.
0
Na czym polega praca dietetyka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kraków: Szukamy dobrego dietetyka

Potrzebny Ci dietetyk – Kraków to miasto, na terenie którego z łatwością znajdziesz dobrego specjalistę. Zanim jednak umówisz się na pierwszą wizytę w Gabinecie Dietetycznym sprawdź, czym zajmuje się dietetyk i jaką pomoc może Ci zaoferować.

Obowiązki dietetyka

Jak już wcześniej nadmieniliśmy obowiązki dietetyka są bardzo płynne, a ich zakres szeroki. W zależności od czasu i miejsca świadczenia usług dietetyk może być odpowiedzialny za:

  • ustalanie planów żywieniowych dla osób indywidualnych i całych grup ludności,
  • opracowywanie planów profilaktyki zdrowotnej indywidualnej i grupowej,
  • planowanie i nadzorowanie procesu sporządzania diet leczniczych dla pacjentów,
  • stosowanie żywienia klinicznego ,
  • wykonywanie pomiarów antropometrycznych,
  • wykonywanie analizy składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej,
  • pomoc w dopasowaniu odpowiedniej suplementacji.

Powyższa lista nie wyczerpuje spektrum obowiązków zawodowych dietetyka. Daje nam jednak możliwość wyobrażenia sobie jak szeroka jest to specjalizacja i z jak zróżnicowanymi problemami możemy zgłosić się do dobrego Gabinetu Dietetycznego.

Na co zwrócić uwagę wybierając Gabinet Dietetyka?

Wybierając Gabinet Dietetyczny dla siebie warto zwrócić uwagę na specjalność (specjalizację) konkretnego dietetyka. Zazwyczaj wyróżnia się od 3 do 4 głównych specjalności:

  • dietetykę kliniczną,
  • dietetykę sportową,
  • psychodietetykę.

Dietetyk kliniczny specjalizuje się w planowaniu, kształceniu, nadzorowaniu oraz ocenie planów żywienia w kontekście klinicznym. Jego celem jest utrzymanie bądź przywrócenie stanu funkcjonalnego zdrowia żywieniowego. To specjalista, do którego powinniśmy się udać jeśli doskwiera nam: nadwaga, otyłość, insulinooporność, cukrzyca lub inne choroby.

Dietetyk sportowy koncentruje się przede wszystkim na udzielaniu porad osobom aktywny. Łączy on wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania z aktywnością fizyczną. Jego wiedza i doświadczenie mogą nam pomóc w osiągnięciu jak najlepszych wyników w sporcie, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego żywienia i samego zdrowia.

Psychodietetyk łączy wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii. Najczęściej współpracuje z pacjentami borykającymi się z problemami z zaburzeniem odżywiania (anoreksją, bulimią, osobami otyłymi i z nadwagą). Praca psychodietetyka polega nie tylko wdrożeniu odpowiednich planów żywieniowych i edukacji pacjenta, ale również na motywowaniu go do działania.

Materiał promocyjny