Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kiedy rozpoczną się szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci i jakie dawki otrzymają

08.12.2021 13:26 | 0 komentarzy | 1 920 odsłona | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

Szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat przeciw COVID-19 rozpocząć się mają 16 grudnia. Do 13 grudnia trafią do Polski pierwsze dostawy szczepionek opracowanych specjalnie dla nich.
0
Kiedy rozpoczną się szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci i jakie dawki otrzymają
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Europejska Agencja Leków, zarekomendowała podawanie dzieciom szczepionki firmy Pfizer/BioNTech. Mają otrzymać preparat w mniejszej dawce i w innym stężeniu niż szczepionka Pfizera opracowana dla dorosłych. Wymaga to osobnej produkcji.

Jak informuje na swojej stronie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, u dzieci w wieku od 5 do 11 lat stosowana będzie dawka w wysokości 10 µg (u dorosłych było to 30 µg).

Podobnie jak u dorosłych, szczepionka będzie podawana domięśniowo w dwóch dozach w odstępie trzech tygodni.

Przy szczepieniu dzieci od 12 lat została dopuszczona dawka taka jak u dorosłych. W Polsce w tej grupie wiekowej zaszczepione jest ok. 30 proc. populacji.

- Badanie immunogenności u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź przeciwciał przeciw SARS-CoV-2 po podaniu dawki 10 µg w tej grupie wieku była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) stosowanej dotychczas w grupie wiekowej 16-25 lat" - czytamy w komunikacie NIZP. - To oznacza, że dzieciom wystarcza mniejsza dawka, by wytworzyć taką samą odporność jak trzy razy większa dawka u dorosłych - wyjaśnia prof. Krzysztof Pyrć, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i członek Rady Medycznej.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

- 13 grudnia (szczepionki) fizycznie mają być w kraju, w następnych dniach chcemy je rozdysponować do punktów - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Radiu Plus . Jak dodał, 16 grudnia mają się rozpocząć szczepienia dzieci, a ich rejestracja - kilka dni wcześniej.

"W Polsce jest 2 mln 600 tysięcy dzieci w wieku 5-11 lat - dodał.