Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Tak mają wyglądać zapory na polsko-białoruskiej granicy

05.12.2021 18:57 | 9 komentarzy | 6 976 odsłon | Alicja Molenda
50 tys. ton stali potrzeba na budowę bariery na 180 kilometrowym odcinku naszej wschodniej granicy. Już nie będzie taka zielona. Koszt ok. 2 mld zł. Dotacje UE wątpliwa.
9
Tak mają wyglądać zapory na polsko-białoruskiej granicy
fot. ze strony MSWiA
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
  • Zapora będzie miała 5,5 metra wysokości: 5 metrów będą stanowiły stalowe słupy zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu

Stalowe panele i słupy to podstawowe elementy, które zostaną wykorzystane do budowy. MSWiA informuje, że rozwiązania dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej są oparte na doświadczeniu m.in. Stanów Zjednoczonych, Grecji, Hiszpanii czy Węgier. W najbliższym czasie zapory powstać mają również w państwach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia).

Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery).

- Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie Podlasia. Na Lubelszczyźnie mamy naturalną zaporę w postaci rzeki Bug i tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę. Naszym celem jest to, żeby zapora powstała do końca I półrocza 2022 roku - zapowiedział szef MSWiA  Mariusz Kamiński.

Gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego SG, przedstawiła system zabezpieczeń, który powstanie na granicy polsko-białoruskiej. Poinformowała, że zostały zaplanowane tak, aby wszystkie naruszenia lądowego odcinka granicy wykrywać w czasie rzeczywistym. W tym roku było takich naruszeń 30 tys.

------------------------------

Zapory dostarczy konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce.

Koszt sięga ok. 2 mld zł i nie wiadomo, czy Unia Europejska to dofinansuje, gdyż jak podał portal money.pl, wątpliwe jest dla niej zlecenie tej inwestycji z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych.