Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Niezaszczepieni pracownicy nie będą mogli pracować z klientami (SONDA)

17.11.2021 13:29 | 56 komentarzy | 10 414 odsłon | Alicja Molenda
Wobec szalejącej pandemii, grupa posłów PiS zapowiada złożenie projektu ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest szczepiony.
56
Niezaszczepieni pracownicy nie będą mogli pracować z klientami (SONDA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sonda

Czy uważasz, że pracodawca powinien mieć prawo sprawdzenia, czy pracownik był szczepiony przeciwko COVID-19

Jak podaje money.pl, informację taką przekazał poseł Czesław Hoc. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, co może nastąpić 1 lub 2 grudnia, to przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować jego pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami (o ile taki istnieje).

W służbie zdrowia szef każdego podmiotu leczniczego, np. szpitala czy hospicjum, będzie mógł zarządzić  obowiązek zaszczepienia pracownika. Jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".

Przedsiębiorstwo, które wykaże, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - nie będą go dotyczyć żadne restrykcje.

Money.pl przypomina, że regulację szczepień przeciw koronawirusowi w zakładach pracy ma już m.in. Łotwa. Parlament łotewski przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw COVID-19 bądź przejścia na pracę zdalną. Na Łotwie w pełni zaszczepionych jest ok. 61 proc. dorosłych, przy średniej unijnej 75 proc. Nowe zasady wejdą tam w życie 15 listopada. Nie obejmą osób, które ze względów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19 ani tych, które niedawno przeszły tę chorobę.