Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

ZKKM Chrzanów poprosił policję o pomoc. Będą kontrole w autobusach

19.10.2021 09:00 | 17 komentarzy | 10 175 odsłon | Michał Koryczan
To efekt zgłoszeń w sprawie nieprzestrzegania przez pasażerów obowiązku zakrywania ust i nosa w środkach transportu zbiorowego.
17
ZKKM Chrzanów poprosił policję o pomoc. Będą kontrole w autobusach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związek Komunalny Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie wystąpił z prośbą do Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie o przeprowadzenie kontroli w autobusach, zgodnie z zaleceniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

- Dostaliśmy trochę zgłoszeń telefonicznych oraz jedno pisemne od pasażerki, która zaobserwowała takie nieprawidłowości. Zwłaszcza młode osoby nie przestrzegają bowiem obowiązku noszenia maseczki. Przekazaliśmy to zgłoszenie do sanepidu, który w odpowiedzi wystosował do nas elaborat, że to przewoźnik jest odpowiedzialny za właściwe warunki sanitarne i ma tak zorganizować transport zbiorowy osób, aby był bezpieczny. Wymienił też przykłady, jak ma to wyglądać, w tym między innymi zgłaszanie na policję przypadków nieprawidłowości. Zalecenie zostały przekazane do wszystkich operatorów i w ślad za tym wystosowaliśmy wniosek do komendanta policji o systematyczne, wyrywkowe kontrole w naszych autobusach - mówi Marek Dyszy, przewodniczący zarządu ZKKM.

Jak dodaje, związek komunikacyjny zalecił również kierowcom autobusów, aby widząc pasażera bez maseczki poinformował go przez mikrofon o obowiązku jej założenia. Jeśli tego nie zrobi, kierowca ma zwrócić się do niego o opuszczenie autobusu. Kiedy się do tego też nie dostosuje, kierowca ma kontynuować przewóz, ale jednocześnie poinformować o takiej sytuacji dyspozytora. Ten z kolei ma powiadomić policję informując o aktualnym położeniu autobusu.

ZKKM przypomina, że zgodnie z z art. 116 § 1a Kodeksu Wykroczeń (dodany Dz.U. z 2020 r. poz. 2112): „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany."


Przeczytaj również:

Piłkarska niedziela. Trwa wyjazdowa niemoc MKS Trzebinia

Wisła nie zatrzymała Błyskawicy, dziewięć goli w Myślachowicach (WIDEO, ZDJĘCIA)

Piłkarska sobota. Wieczysta Kraków wygrywa, Peszko i Majewski strzelają

Dzień Nauczyciela. Praca w tym zawodzie może dać dużo przyjemności

13-latek włamał się do kiosku w centrum miasta i ukradł papierosy

Tabliczki z napisem „Uwaga trucizna!" mają się pojawić w gminie Babice