Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Więcej zapłacimy za prąd, ciepło, wodę. Jaka będzie skala lokalnych podwyżek

18.10.2021 10:00 | 26 komentarzy | 7 369 odsłon | Marek Oratowski
Z dnia na dzień rosną ceny podstawowych artykułów i usług. Podwyżkowa spirala się nakręca. Na co musimy być przygotowani?
26
Więcej zapłacimy za prąd, ciepło, wodę. Jaka będzie skala lokalnych podwyżek
Koszty życia rosną w szybkim tempie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Każdy, kto robi codzienne zakupy widzi, jak szybko rosną ceny artykułów spożywczych. Konsumentów może mocno po kieszeni uderzyć podwyżka cen prądu i wody. Co nas czeka lokalnie?

Na przykład w listopadzie wejdzie w życie kolejna podwyżka cen wody, zatwierdzona przez Wody Polskie. Woda dostarczana przez Wodociągi Chrzanowskie zdrożeje o 1,22%. Z 7,35 zł na 7,44 zł. Skoczą też ceny ścieków o 2,5%, czyli z 8,79 zł na 9,01 zł (ceny netto).

Od lipca 2022 roku będą podwyżki cen ciepła, ale przedstawiclele Veolii Południe spółka z o.o. nie są jeszcze w stanie określić skali ich wzrostu.

Od nowego roku prawie pewna jest też podwyżka cen biletów w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZKKM. Rząd chce zrekompensować najuboższym skutki podwyżek. Od stycznia wzrośnie też praca minimalna. Jednak wiele osób będzie musiało pomyśleć o zaciśnięciu pasa. Podobny scenariusz może też dotyczyć samorządów.

- Nas uderza najmocniej podwyżka cen mediów, w tym energii elektrycznej. Galopująca inflacja wpływa też bezpośrednio na wzrost kosztów m.in. komunikacji publicznej. Drożejące paliwo i żywność to również presja na wzrost wynagrodzeń, przez co rosną koszty wszystkich usług. Samorządy będą mieć olbrzymi problem z przygotowaniem budżetu na przyszły rok - przedstawia realia Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Więcej o podwyżkach przeczytacie w bieżącym, papierowym wydaniu „Przełomu". Jest dostępne także tutaj.

Przeczytajcie także:

Jesień trudna dla kierowców. Od lat paliwo nie było takie drogie