Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Jesień trudna dla kierowców. Od lat paliwo nie było takie drogie

14.10.2021 12:40 | 6 komentarzy | 3 297 odsłony | Marek Oratowski
Ceny benzyny biją rekordy. Za litr płacimy już prawie 6 złotych. A to może nie być koniec podwyżek.
6
Jesień trudna dla kierowców. Od lat paliwo nie było takie drogie
Takie ceny obowiązują na stacji Shell przy ulicy Trzebińskiej w Chrzanowie w czwartek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ostatni raz takie ceny na polskich stacjach były w 2012 i 2013 roku.

"Z analizy archiwalnych notowań cen detalicznych wynika, że po raz drugi zrównały się ceny benzyny i diesla - po raz pierwszy paliwa te kosztowały tyle samo w marcu 2019 roku, kiedy płacono za nie 5,09 zł/l - czytamy w analizie e-Petrol.
­
Ekonomiści tłumaczą, że to efekt wysokich cen ropy naftowej oraz utrzymującej się od marca 2020 roku słabości złotego. Do tego dochodzi ograniczona podaż. Półtora roku temu, na początku pandemii, ceny paliw utrzymywały się na poziomie 4 złotych. Teraz sięgają 6 złotych.

Na przykład na stacji Shell w Chrzanowie za litr paliwa w czwartkowe przedpołudnie musieliśmy zapłacić 5,94 zł, a na Podwalu na stacji Orlenu cena wynosiła 5,92 zł. Jeszcze w poniedziałek ceny na tych stacjach wynosiły odpowiednio 5,89 zł i 5,92 zł. Jak tak dalej pójdzie, w drugiej połowie października cena za litr przekroczy już magiczną barierę 6 złotych.

Rekoedy biją także ceny autogazu. LPG ze średnią ceną równą 3,14 zł/l kosztuje najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce. Oczywiście wzrost cen paliwa rzutuje także na podwyżki innych towarów.

Waszym zdaniem jak długo będą rosły ceny paliwa i jaki poziom osiągną?