Dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, których codzienny trening skupia się głównie na ćwiczeniach siłowych, ważny jest ciągły postęp. W tego typu ćwiczeniach najważniejsze jest przecież budowanie masy mięśniowej. Poza systematycznością i intensywnością treningów, istotne jest odpowiednie obciążenie wykorzystywane podczas ćwiczeń i zwiększane wraz z postępem w treningach. Wiele ćwiczeń wykonywanych jest z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała (między innymi kalistenika i crossfit oraz przygotowanie motoryczne i trening kulturystyczny), ale czasami nie jest on już wystarczający. Im cięższe stają się wykonywane ćwiczenia, tym większa jest masa mięśniowa - progresja wymaga zwiększania ciężaru.
Intensywność wykonywanych ćwiczeń siłowych można w bardzo prosty sposób zwiększyć ciężarami dostępnymi na każdej z siłowni. Niektóre z ćwiczeń wymagają jednak dodatkowego wsparcia, ponieważ wykonywanie ich z dodatkowym obciążeniem jest trudne lub wręcz technicznie niemożliwe. Dużym ułatwieniem będzie w takiej sytuacji pas obciążeniowy (dip belt).
Pas obciążeniowy (nie należy mylić go z pasem kulturystycznym, który ma całkowicie inne zastosowanie) jest specjalnie skonstruowanym pasem, wykonanym z wytrzymałego materiału, który umocowany na wysokości bioder, umożliwia zamontowanie dodatkowego obciążenia za pomocą mocnych łańcuchów zakończonych karabińczykami. Jest alternatywą dla pasów z obciążeniem. Pozwala na zawieszenie dodatkowego ciężaru za pomocą np. hantli kettlebell, ciężarków czy talerzy. Dzięki łańcuchom o dużej wytrzymałości możliwe jest dowolne dopasowanie i zwiększanie ciężaru (w zakresie określonym dla konkretnego pasa).
Pas obciążeniowy sprawdza się głównie przy ćwiczeniach wzmacniających, przy wykonywaniu podciągnięć na drążku, przysiadów na podwyższeniu, pompek poziomych na podwyższeniu czy pompek na poręczach (nazywanych pompkami szwedzkimi lub dipami). Pozwala na podwieszanie dowolnego ciężaru (nawet do kilkuset kg) za pomocą przymocowanych do niego wytrzymałych łańcuchów i wygodne wykonywanie ćwiczeń.
Odpowiednio dobrany pas obciążeniowy (dip belt) pozwala na stabilne przymocowanie i prawidłowe rozłożenie ciężaru. Pas powinien być zapinany najlepiej na klamrę i wykonany z miękkiego, ale wytrzymałego materiału (np. neoprenu), który będzie komfortowy podczas wykonywania ćwiczeń (nie będzie obcierał ani uciskał) i wytrzyma duże obciążenie. Musi posiadać regulowaną szerokość (dla odpowiedniego dopasowania do obwodu osoby ćwiczącej) i długość łańcuchów (pozwalającą na regulację wysokości zawieszenia obciążenia w zależności od wzrostu i wykonywanego ćwiczenia). Im bardziej solidny i wytrzymały będzie pas, tym dłużej posłuży.
Ćwiczenia z użyciem pasa przede wszystkim pozwalają na dużo szybsze i bardziej efektywne zwiększanie wzrostu masy i siły mięśniowej. Trening z nim staje się bardziej intensywny i ma zwiększony poziom trudności. Pas pomaga stabilizować sylwetkę podczas wykonywania ćwiczeń i minimalizuje obciążenie części lędźwiowej kręgosłupa oraz zabezpiecza przed możliwymi, bolesnymi urazami podczas treningów z dużym obciążeniem.
Trening z podwieszonym obciążeniem jest bardzo efektywny dla wielu partii mięśniowych, między innymi pleców, ramion i klatki piersiowej. Dużą zaletą korzystania z pasa podczas ćwiczeń jest możliwość ćwiczenia także dolnych partii mięśni, bez dodatkowego obciążania kręgosłupa i górnych części ciała (np. sztangą podczas przysiadów).
Treningi z wykorzystaniem pasa obciążeniowego są świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla zaawansowanych sportowców, dla których ciężar ciała nie jest już wystarczający. Ćwiczenia z pasem są coraz bardziej popularne - są wygodne, w pełni bezpieczne i pozwalają osiągnąć dużo lepsze wyniki treningowe w zdecydowanie krótszym czasie. Są także ciekawym sposobem na urozmaicenie i uzupełnienie codziennych treningów ze standardowymi obciążeniami.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Oto w całej okazałości buta i bucowatość PKW S.A. niszczyć cudze mienie i nie płacić za wyrządzone szkody. Oby do niedzieli, kiedy to Trzaskuś wygra wybory i wtedy z Premierem Tuskiem wyjaśni was i wskaże wam wasze miejsce - na śmietniku historii!
Herr Helmut
22:10, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
ZAMKNĄĆ JANINE NATYCHMIAST!
Herr Helmut
22:03, 2025-05-15
Jak długo trzeba czekać na miejsce w PDPS w Płazie
WAŻNE ABY PODOPIECZNI JAK ZWYCZAJ WSZYSCY ZGODNIE GŁOSOWALI NA BATYRA TAK JAK SWEGO CZASU PRZEZ 8 LAT NA MALINIAKA ....BO TYLKO ICH GŁOSAMI UDAŁO MU SIĘ PSIM SMĘDEM ,,PRZEBIĆ'
PODTRZYMAMY TWĄ RĘKE
21:21, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Macie ryle *%#)!& wielkie szczęście że już Ruskie nie stacjonują w Polsce. Bo bym centralnie pojechał i kupił od Ruska Bozooke prosto z wagonu i *%#)!& w powietrze ten wasz *%#)!& szyb. Macie *%#)!& szczęście!!!
Rob
20:34, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz