10 bramek systemu biometrycznego pojawiło się w hali przylotów terminalu pasażerskiego Kraków Airport. Są przeznaczone do prowadzenia sprawnych odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen. Jak działają?
System działa w ten sposób, że obywatele UE, EOG lub Szwajcarii, którzy ukończyli 18 lat i legitymują się dokumentem biometrycznym sami mogą wybrać formę kontroli (dotychczasowa czy automatyczna). Straż graniczna zapewnia, że zastosowanie najnowocześniejszych technik biometrycznych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, wysoką jego skuteczność i minimalizuje ryzyko błędów.Choć nazwa systemu wskazuje na automatyczną kontrolę, warto podkreślić, że cały proces weryfikacji odbywa się pod nadzorem funkcjonariusza Straży Granicznej. Inaczej jednak, niż w przypadku tradycyjnej odprawy granicznej, osoba poddająca się kontroli nie ma bezpośredniego kontaktu z kontrolerem. Cała procedura trwa kilkanaście sekund, co przy kumulacji lotów pozwala znacząco skrócić zarówno czas oczekiwania na kontrolę, jak i samej kontroli.
W Balicach gotowych do pracy jest 10 specjalistycznych "Bramek ABC" - 5 przeznaczonych do odpraw na przylotach i 5 dla wylatujących pasażerów. Oznacza to, że w jednym czasie sprawdzonych może zostać nawet 10 podróżnych. Do ich odprawy wystarczy 2 funkcjonariuszy Straży Granicznej, przeszkolonych w obsłudze tych urządzeń. Wygodniej, sprawniej i nowocześniej będzie więc zarówno dla pasażerów, jak i dla dbających o ich bezpieczeństwo i komfort pracowników lotniska i funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Podobnie urządzenia funkcjonują z powodzeniem w wielu europejskich portach lotniczych. W Polsce, oprócz Kraków Airport, pasażerowie mogą dokonać automatycznej odprawy granicznej na lotniskach na Okęciu, w Modlinie, Wrocławiu oraz Poznaniu.
Warto podkreślić, że odprawa w systemie ABC dokonywana jest samodzielnie przez pasażera, w sposób automatyczny, z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych, co ma szczególne znaczenie w czasie obecnej pandemii.
Odprawiany pasażer postępuje zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie - umieszcza dokument na czytniku, gdzie zostaje on zeskanowany. Następnie, po pomyślnej weryfikacji, następuje otwarcie drzwiczek i kolejny etap kontroli, czyli porównanie danych biometrycznych zawartych w dokumencie z wizerunkiem osoby poddającej się sprawdzeniom. Gdy system potwierdzi, że dokumentem posługuje się osoba uprawniona, a sam dokument upoważnia do przekroczenia granicy, proces zostaje zakończony i pasażer opuszcza bramki.
Wartość inwestycji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wyniosła 5 618 780 złotych brutto.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Pod kierownictwem pisowskich działaczy Port Lotniczy w Balicach rozwija sie szybko i nowocześnie,niczym kiedyś słynne nowakowe Pendolino. Brawo PiS i Alleluja i do przodu!
0 0
Czytelnicy Przelomu będą masowo korzystać z tych bramek!
0 0
@hotin, Czyli za niedługo będzie: towarzysz sekretarz z przewodnią siłą naszej jedynej partii, zapewnia dobrobyt naszym towarzyszom.
0 0
No ale po co nam inwestować w lotniska, skoro mamy w Berlinie! czy nie lepiej przeznaczyć tą kasę na in vitro o którym tak często wspomina tu niejaki promil a skuteczność jej jest na poziomie 33%!!!
0 0
JazGM: sądzi Pan, że Czytelnicy "Przełomu" nie korzystają z transportu lotniczego?
0 0
Do: Alicja Molenda. Wg. mojej oceny znikomy procent czytelników Przelomu regularnie korzysta z transportu lotniczego, szczególnie poza strefę Schengen. W związku z tym Pani artykuł oceniam jako mało interesujacy dla przeciętnego czytelnika. Jeżeli Pani ma inne zdanie, to proszę o przedstawienie konkretnych danych. Ja wolałbym poczytać w prasie lokalnej np. o obsłudze pasażerów na stacji kolejowej Chrzanów... Może jakaś wizualizacja przyszłości? Może wywiad z burmistrzem Chrzanowa o jego wizji tej części miasta i samego dworca?
0 0
Ciekawa sprawa z tymi bramkami na lotnisku. A co w Chrzanowie i Trzebini?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz