Kto w weekend może zwiedzić za darmo skansen w Wygiełzowie? - przelom.pl
Zamknij

Kto w weekend może zwiedzić za darmo skansen w Wygiełzowie?

10:00, 30.09.2021
Skomentuj Skansen w Wygiełzowie Skansen w Wygiełzowie

W najbliższą sobotę i niedzielę, 2 i 3 października, w parku etnograficznym organizowany jest "Weekend seniora z kulturą".

W ramach tego wydarzenia seniorzy, czyli osoby w wieku 60+, mogą liczyć na darmowy wstęp do skansenu w Wygiełzowie.

Na zwiedzanie z przewodnikiem oraz warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 32 622 87 49, w godzinach 7-15, od poniedziałku do piątku. Liczba osób - 20. Zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne, natomiast koszt warsztatów to 14 zł od osoby.

Sobota, 2 października

  • Godz. 12:00 -14:00; warsztaty ,,Pawie pióra u czapeczek, krasne wstążki u dzieweczek" - strój krakowski od podszewki. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z pięknem i bogatym zdobnictwem stroju Krakowiaków Zachodnich oraz z rodzajami tkanin jakich używano niegdyś do szycia strojów. Będą mieli również okazję własnoręcznie wykonać zdobienia torby eco, wzorowane na zdobnictwie krakowskim.
  • Godz. 14:00-15:00; zwiedzanie z przewodnikiem po obiektach budownictwa drewnianego wśród których znajdują się: zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, remiza strażacka oraz obiekty charakterystyczne dla zabudowy małomiasteczkowej a także dwór.

Niedziela, 3 października

  • Godz. 13:00 -14:00; zwiedzanie z przewodnikiem. Podczas zwiedzania można obejrzeć wystawy czasowe.
  • Wystawa "Malarstwo" Stanisław Kmiecik - artysta malujący ustami i nogami. Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami, jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Dwór z Drogini.
  • Wystawa ,,Rośliny lecznicze i użytkowe z naszych pól, łąk i lasów" zaprezentowane są plansze w formie zielnika ukazujące opisy wybranych roślin z lokalnych łąk, pól, lasów, przydroży i nieużytków. Zawierają one informacje dotyczące: łacińskich i ludowych nazw, okresu zbiorów i pozyskiwania surowców leczniczych. Na planszach umieszczono wiadomości o zastosowaniu roślin w: lecznictwie, obrzędach, gospodarstwie, kosmetyce, życiu codziennym z uwzględnieniem ich użytkowania przez mieszkańców wsi na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa przedstawia także za pomocą eksponatów ze zbiorów Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec sposób pozyskiwania, przetwarzania i przechowywania zebranych roślin. Spichlerz z Kościelca.
(Michał Koryczan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%