Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zakazane piosenki usłyszysz przy alei Henryka w Chrzanowie

16.09.2021 19:00 | 5 komentarzy | 3 643 odsłony | Michał Koryczan
W piątek przypada 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. W tym dniu Urzędzie Stanu Cywilnego w Chrzanowie szykuje się specjalny koncert.
5
Zakazane piosenki usłyszysz przy alei Henryka w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Muzeum w Chrzanowie przygotowało wydarzenie muzyczne pod tytułem „Zakazane piosenki". Koncert w wykonaniu Kai Kosowskiej (fortepian) oraz Krzysztofa Woźniczko (altówka) rozpocznie się w piątek, 17 września, o godz. 17.00 w Sali Marmurowej USC w Chrzanowie przy alei Henryka 30.

Jak przypominają organizatorzy koncertu, muzyka popularna była w czasie okupacji bardzo dobrze znana Niemcom. Słysząc znane i popularne szlagiery tracili czujność, gdy Polacy do owych utworów muzycznych dopisywali rozmaite teksty, których okupanci nie rozumieli.

Jednakże konfidenci tłumaczyli Niemcom teksty piosenek, a w efekcie wpisywali oni na listę zakazanych piosenek również popularne melodie.

W trakcie koncertu utwory te wypełnią główną część programu. To popularne melodie ówczesnego okresu pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej, a także polskiego folkloru. Tekst jest tu najważniejszy.

Klamrą otwierającą i zamykającą program są utwory Fryderyka Chopina, które bez tekstu, same w sobie były zakazane. To „Polonez A-dur op. 40 nr 1", uważany przez okupanta za hymn Polski oraz „Scherzo h-moll op. 20".


Przeczytaj również:

W Puszczy Dulowskiej powstała wioska. Kręcą tam serial historyczny

Piłkarska środa. Trzebinia przegrała pierwszy taki mecz w historii (WIDEO, ZDJĘCIA)

Zmienia się rozkład jazdy linii 30. Autobusy zatrzymają się na dodatkowych przystankach

W szkole w Rozkochowie na jednego ucznia przypada jeden nauczyciel

Biletomat na stacji PKP w Trzebini. Potrzebny jest, czy nie?

Zapadliska są nieuniknione i poza kontrolą. Tak twierdzi ekspert