W ramach XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego można obejrzeć wyjątkowe miejsca. Między innymi Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Polsce.
W sobotę przed południem okolica zaczęła tętnić życiem. Mnóstwo osób przyjechało do Chrzanowa, żeby zobaczyć, jak kiedyś pracował i jak dziś działa Fablok.
Małopolski Instytut Kultury zaproponował mnóstwo atrakcji przygotowanych przez chrzanowską bibliotekę. Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Za Piecem z Płazy zorganizował zwiedzanie z przewodnikiem. Dodatkowo wycieczki po okolicy oprowadza dyrektor chrzanowskiego Muzeum Kamil Bogusz.
Fablokowska szkoła przygotowała wystawę fotografii na 100-lecie zakładu. Każdy może też zobaczyć, jak kształcą się jej uczniowie. Przy budynku stoją stoiska z jedzeniem, jest też kącik zabaw dla dzieci.
Gospodarzem imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie oraz firma Martech - partnerzy MIK.
W działania zaangażowały się również: Stowarzyszenie Za Piecem, Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, a także muzeum i Zespół Szkół Technicznych Fablok.
Program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Chrzanowie i okolicach:
11-12 września
Droga żelazna nr 103 - stacja w Regulicach, ul. Kolejowa 6 (w godz. 10-18)
Siedmiokilometrowy odcinek drogi żelaznej nr 103 Siersza Wodna-Trzebinia-Skawce można poznać na różne sposoby. Nie tylko słuchając opowieści przewodnika, ale także solidnie pedałując i wprowadzając w ruch drezynę, dzięki której poruszamy się po torach, by podziwiać krajobraz okolic Alwerni.
Fabryka Lokomotyw "Fablok" w Chrzanowie, ul. Fabryczna 16 (w godz. 10-18)
Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce "Fablok" ruszyła w 1919 roku i to właśnie stąd wyjeżdżały nowiutkie parowozy, wagony motorowe - luxtorpedy (z do dziś niepobitym rekordem przejazdu na trasie Kraków-Zakopane: 2 godz. 18 minut!), lokomotywy spalinowe oraz elektryczne. Podczas Dni będzie można zwiedzić różne zakamarki tego niedostępnego na co dzień obiektu.
Ponadto:
* Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach w Zawoi
* Pałac Thetschlów w Jaszczurowej
Szczegóły na: dnidziedzictwa.pl
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wstęp do wszystkich zabytków i wszelkie aktywności realizowane podczas Dni Dziedzictwa są bezpłatne. Bezpłatny egzemplarz książki Barbary Sadurskiej pt. "W ruchu" można otrzymać w punktach informacyjnych MIK.
Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja: na wydarzenia zaplanowane 11 i 12 września została uruchomiona 6 września. Rezerwować można za pośrednictwem formularza na stronie dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: tel. 533 654 003 (pon.-pt., 10.00-16.00).
W weekend 18-19 września zostaną udostępnione do zwiedzania: Poczta Główna w Krakowie, park im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, kościół i klasztor pijarów w Krakowie, Kasa Oszczędności Miasta Krakowa.
[WIDEO]5488[/WIDEO]
Zea16:45, 11.09.2021
Żenujący i materiał. Ani słowa o tym kto rozłożył zakład pracy i ani słowa o tym jak wykorzystywano pracowników z rządów pewnej partii. Nie wspomnę, że nie prawie przez pół roku nie płacono pracownikom pensji.
Nie wiem co ten materiał miał pokazać, chyba tylko jakimi nieudacznikami były władze w latach 90-tych
Makariusz18:10, 11.09.2021
Nie wiem co takie wycieczki mają na celu, jeden klepie w telefon, drugi ogląda niebo, kobieta pewnie wolałaby leżeć na piasku i opalać tyłek. Po co Ci ludzie tam przyszli? Widać zdecydowanie, że nie są ani zainteresowani, ani nie mają pojęcia o czym mówi przewodnik. Ale orzełek widzę dalej wisi, gdzie wisiał za czasów świetności tej pięknej kiedyś fabryki.
Adaś Niezgódka20:33, 11.09.2021
Facet coś mówi,ale nagranie urywa się w trakcie.
Gorzej niż amatorszczyzna.
K T O S17:43, 12.09.2021
Mam skromne pytanie gdzie miłośnicy kolei i stowarzyszenie Stacja Chrzanów? Gdzie prezes i radny społeczny "ochroniarz" zabytków z namaszczenia konserwatora i jego świta? Może Przełom zapyta?
elmer300319:07, 12.09.2021
Nie wnikam z jakich politycznych niedociągnięć zakład z takim zapleczem techniczno-naukowym dobito...
Zwiedzanie zakładu to jeden wielki bieg przez punkty do odhaczenia, brak wstępu do hali finalnej gdzie składano lokomotywy, nie udostępniono laboratorium wzorcowań i projektów (gdzie zasuszone rośliny do tej pory stoją na parapetach)...
Pani przewodnik choć miła suche linijki tekstu cytowała z kartki - sory, ale jako laik który zainteresował się historią zakładu raptem 2 miesiące wstecz posiadam większą wiedzę na temat zakładu i jego historii ;)
rafiomega00:17, 13.09.2021
Teraz dobijają zakłady pracy a wy mówicie o tamtych czasach. Tylko krytyka wszystkiego od was słyszę byliście zwiedziliście co było można zwiedzić i tyle.
AlojzyKleks04:17, 13.09.2021
Szkoda, że nie można było zobaczyć młotów w ruchu na W1. Właściwie przez kuźnię tylko przelecieliśmy. Przewodnik nie miał zielonego pojęcia n.t. maszyn
Prawie pół tysiąca rowerzystów nad zalewem Chechło (WID
Bardzo sympatyczny ten pierwszy pan, który się wypowiadał. Dobrze mu z oczu patrzy i ten uśmiech... Fajnie, że mimo troszkę kapryśnej pogody udało się wszystkim szczęśliwie dotrzeć i co widać na zdjęciach mieli siłę uśmiechnąć się do obiektywu.
Mika
23:23, 2025-05-17
Chrzanów ma dwa parki dla psów
Ja tam przyprowadzam swojego 'Wyzla", cwaniak tylko mu suki w glowie, na dupie nie usiedzi
Jacek
23:16, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Grażynko Śliwa ja zaglosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO czyli Przełom i na kapłanów służących w tej świątyni omyłkowo nazywanych dziennikarzami.
Nie dla UE
23:02, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Czy to.prawda ze Dyszy zanim został usadowiony na stolcu prezesa przez lokalną mafię PO był prezesem stowarzyszenia busiarzy czyli potocznie mafii busiarskiej?
Nie dla UE
22:59, 2025-05-17