Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W Jaworznie wytną ponad 200 hektarów lasu pod budowę fabryki Izery

29.08.2021 22:39 | 51 komentarzy | 8 303 odsłon | Łukasz Dulowski
Prezydent Andrzej Duda podpisał „lex Izerę", czyli ustawę ułatwiającą odbieranie Lasom Państwowym terenów pod inwestycje.
51
W Jaworznie wytną ponad 200 hektarów lasu pod budowę fabryki Izery
Izera na trasie S2. Zdjęcie udostępnione przez GDDKiA w Warszawie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Budowa fabryki Izery w Jaworznie ma się rozpocząć w przyszłym roku, czyli z małym poślizgiem, ale za to z dodatkowymi 250 mln zł od Skarbu Państwa.

Izera będzie pierwszym polskim samochodem elektrycznym. Za tym projektem stoi spółka ElectroMobility Poland, która powstała w 2016 r. i stanowiła inicjatywę czterech koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu (każda po 25 proc. kapitału akcyjnego).

Rząd polski uznał, że jest to projekt bardzo ważny dla rozwoju rodzimej gospodarki i powinien być traktowany jako narodowy.

Ustawa, nazywana „lex Izera", pozwala, żeby w ciągu 2 lat od momentu wejścia przepisów w życie zamienić tereny Lasów Państwowych na inne nieruchomości Skarbu Państwa z przeznaczeniem na prowadzenie gospodarki leśnej.

Sama fabryka ma zająć 118 ha. Do tego dochodzi jeszcze ogromne zaplecze, m.in. dla firm kooperujących z Izerą. W sumie 283 ha powierzchni.

Teren, gdzie ma powstać fabryka, to rejon jaworznickiego osiedla Łubowiec i szosy krajowej 79.