Ile razy dziennie karmić kota? - przelom.pl
Zamknij

Ile razy dziennie karmić kota?

red + 09:44, 13.08.2021
Skomentuj

Każdy troskliwy opiekun stara się zapewnić swojemu mruczkowi najlepsze możliwe warunki życia. Chcesz wiedzieć, ile razy dziennie karmić kota? Zobacz porady

Twój mruczący towarzysz życia oczekuje od Ciebie miłości i codziennych pieszczot, a także optymalnego do jego potrzeb żywienia. Dotyczy to zarówno wyboru jak najlepiej dopasowanego pokarmu, jak i właściwego wkomponowania poszczególnych posiłków w plan dnia. Rolą troskliwego opiekuna jest oczywiście spełnienie tych wymagań. Jeżeli zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić kota oraz co i w jaki sposób mu podawać, przeczytaj poniższy artykuł.

Spis treści:

  1. Ile razy dziennie karmić kota? Nawyki żywieniowe Twojego ulubieńca
  2. Ile kot powinien jeść? Planowanie i porcjowanie posiłków

Ile razy dziennie karmić kota? Nawyki żywieniowe Twojego ulubieńca

Odpowiedź na pytanie, ile razy dziennie je kot, jest trudna do jednoznacznego sformułowania, a to za sprawą trybu życia, jaki prowadzą nasi czworonożni towarzysze. Ich naturalny zegar biologiczny powoduje, że mruczki są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy, a co za tym idzie - spożywają posiłki o każdej porze. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak często karmić kota, aby było to optymalne zarówno dla niego, jak i pozostałych domowników, skorzystaj z naszych porad.

Ile mokrego pokarmu powinien jeść kot? Eksperci z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham są zdania, że na optymalną dietę mruczka składają się w 90% pokarmy mokre i w 10% suche (pod względem masy spożywanych produktów). Warto podawać pupilowi posiłki w taki sposób, aby miseczka z resztkami mokrego jedzenia nie stała zbyt długo na powietrzu. Dobrą praktyką jest serwowanie mokrego pożywienia na śniadanie i kolację. Naczynie z jedzeniem należy wystawić na 20-30 minut, po czym zabrać i przygotować do ponownego użycia. Zwietrzałe resztki nie są atrakcyjne dla czworonoga, a co gorsza przyciągają insekty i stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Warto więc dbać o higienę żywienia ulubieńca.

Koty lubią samodzielnie wydzielać sobie niewielkie dawki jedzenia. Mogą podchodzić do miseczki od kilku do nawet kilkunastu razy dziennie. Aby Twój przyjaciel czuł się pod tym względem bezpiecznie, nasyp do jego miseczki odmierzoną porcję ulubionych suchych granulek mruczka, kiedy wychodzisz z domu lub szykujesz się do snu. Wiedząc, że ma co jeść, pupil nie będzie z niecierpliwością oczekiwał Twojego powrotu i nie będzie budził Cię o zbyt wczesnej porze, a to z pewnością zaoszczędzi Wam niepotrzebnego stresu.

Ile kot powinien jeść? Planowanie i porcjowanie posiłków

Ważnym zagadnieniem jest to, ile kot powinien jeść w ramach pojedynczego posiłku. Dawkowanie jedzenia można ustalić za pomocą tabel żywienia, które znajdują się na etykietach gotowych pokarmów dla zwierząt. Wytyczne uwzględniają takie czynniki, jak:

  • wiek kota,
  • jego rasa lub masa ciała,
  • poziom jego aktywności fizycznej,
  • stan zdrowia/ stan fizjologiczny.

Pokarm pełnoporcjowy dostarcza w dziennej porcji niezbędne składniki odżywcze w optymalnych ilościach i proporcjach. Spełnia również inne istotne dla zdrowia funkcje np wspiera piękny wygląd sierści.

Ponieważ koty, pochodzące od pustynnego przodka, często piją zbyt mało, ich dieta powinna opierać się na pożywieniu mokrym, które zawiera około 80% wody (jedzenie suche ma jej zwykle 8-10%).  Zatem utrzymywanie diety mieszanej z przewagą wilgotnych pokarmów sprzyja zachowaniu dobrej kondycji układu moczowego czworonoga. Z kolei pokarm suchy wspomaga zdrowie jamy ustnej, ułatwiając pozbywanie się osadu nazębnego. Niektóre pokarmy uzupełniające, tzw. przysmaki dla kota, mają również pozytywny wpływ na zdrowie mruczka np. wspomagając usuwanie sierści z układu pokarmowego.

Ważną informacją jest to, że pokarmy mokre są około czterokrotnie mniej kaloryczne niż suche granulki o tej samej masie, co sprzyja utrzymaniu szczupłej, kociej sylwetki. Są również lekkostrawne i soczyste, co sprzyja pobudzaniu apetytu. Koty wykazują naturalną potrzebę różnicowania posiłków pod względem smaku i tekstury. Warto więc za każdym razem proponować pupilowi inne danie - smaki mięsne, rybne lub z dodatkiem warzyw. Należy pamiętać, że posiłki powinny mieć różnorodne konsystencje (np. mięsiste kawałki w sosie, delikatne płatki w galaretce, aksamitny pasztet), ale zawsze tę samą zawartość kalorii i składników odżywczych. Optymalne żywienie umożliwi mruczkowi zdrowe i szczęśliwe życie u Twojego boku przez długie lata!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%