Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Nie trzeba już jechać do Krakowa... Nowy antykwariat-dessa w Chrzanowie

23.06.2021 16:00 | 0 komentarzy | 3 442 odsłony | Grażyna Kaim
N założenie antykwariatu-desy Florianus w Chrzanowie zdecydował się Jacek Kuś, pasjonat i kolekcjoner. Można tam zarówno kupić jak i sprzedać antyki, dzieła sztuki, monety, banknoty, porcelanę, odznaczenia, ordery, medale czy stare wydawnictwa.
0
Nie trzeba już jechać do Krakowa... Nowy antykwariat-dessa w Chrzanowie
Nowy antykwariat-desa Florianus w Chrzanowie mieści się przy ul. Świętokrzyskiej 6 (pawilon pod arkadami)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Historią, szczególnie okresem związanym z pierwszą wojną światową, interesuję się od podstawówki. Takim punktem przełomowym było napisanie przeze mnie referatu o bitwie pod Verdun, jednej z największych bitew I wojny światowej z 1916 roku, toczonej w okolicy francuskiej miejscowości Verdun - opowiada Jacek Kuś.

Nie bez znaczenia w ukierunkowaniu tych historycznych zainteresowań Jacka Kusia była też zapewne postać dziadka ze strony matki (ur. w 1922 r.), lwowiaka z pochodzenia, który w II wojnie światowej przeszedł szlak bojowy od Warszawy do Berlina. Jest pochowany na chrzanowskim cmentarzu.

Od najmłodszych lat Jacek Kuś kolekcjonowała też znaczki i monety, które to hobby po latach przerodziło się w prawdziwą pasję.

- Wtedy kolekcjonowanie nie było łatwe tak jak teraz. Trzeba pamiętać, że w latach 80. nie mieliśmy internetu, więc jakakolwiek wymiana odbywała się głównie pomiędzy dalszymi i bliższymi znajomymi - wspomina kolekcjoner.

W latach 90., wraz z rozwojem internetu, pasja Jacka Kusia mogła rozkwitnąć.
- Aukcje internetowe, możliwość nawiązania kontaktu z ludźmi z najodleglejszych zakątków świata - to dla kolekcjonera bezcenne możliwości - podkreśla Jacek Kuś. - Pierwszym, cennym artefaktem, jaki zdobyłem był medal z czasów Cesarstwa Rzymskiego Florianus przyznawany za zasługi dla Cesarstwa. Dlatego tak nazwałem to miejsce: Antykwariat-Dessa Florianus.

Florianus nie jest typowym sklepem, do którego idzie się tylko po to, by coś kupić.
- Zapraszam także tych, którzy mają jakiś stary przedmiot, np. naczynie, monetę, banknot, medal i chcieliby się czegoś o nim dowiedzieć, wycenić go. Służę całą swoją wiedzą i ponad 20-letnim doświadczeniem w branży - mówi Jacek Kuś podkreślając, że otwarcie tego miejca byłoby niemożliwe bez wsparcia swojej żony Beaty, za które jest jej bezcennie wdzięczny.

 

  • W Antykwariacie-Desie Florianus znajdziecie: obrazy, ceramikę (Goebel, Henrich, Rosenthal, Villeroy Boch), serwisy obiadowe, przedmioty użytkowe ze srebra, mosiądzu, cyny, brązu; figurki porcelanowe z epoki; banknoty i monety; medale oraz ordery z I i II wojny światowej.

 

  • ANTYKWARIAT-DESA FLORIANUS w Chrzanowie, ul. Świętokrzyska 6 (pawilon pod arkadami), czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.30 - 16.30
  • Zaprasza od poniedziałku 28 czerwca