Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Ogromna strata dla kultury narodowej. Pogrzeb charyzmatycznego artysty (WIDEO)

13.06.2021 07:19 | 1 komentarz | 5 467 odsłon | Agnieszka Filipowicz
W Krzeszowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe Kazimierza Korda, światowej sławy dyrygenta. Wolą artysty było spocząć właśnie w tym mieście.
1
Ogromna strata dla kultury narodowej. Pogrzeb charyzmatycznego artysty (WIDEO)
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. św. Marcina z Tours
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

To w Krzeszowicach Kazimierz Kord razem z rodzeństwem osiedlił się po II wojnie światowej i to miejsce traktował jako swój dom. Tu spoczywają także jego rodzice i bracia.

Kazimierz Kord był światowej sławy dyrygentem i charyzmatycznym artystą, przez 25 lat dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie, także wieloletnim dyrektorem krakowskiego Teatru Muzycznego (dzisiaj Opery Krakowskiej). Był pierwszym i jedynym polskim dyrygentem, który realizował opery w legendarnej nowojorskiej Metropolitan Opera. Przez sześć sezonów pracował na tej pierwszej scenie operowej świata, dyrygując w sumie 64 spektaklami.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 12 czerwca w kościele pw. św. Marcina z Tours. Pogrzeb miał charakter państwowy. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy list pożegnalny odczytał prezydencki doradca Tadeusz Deszkiewicz.
„Odejście Maestro Kazimierza Korda jest ogromną stratą dla naszej kultury narodowej" - napisał Andrzej Duda.

Podczas nabożeństwa wiele osób wspominało artystę. Odczytano też końcowy fragment jego autobiografii „Epizody" wydanej w 2019 roku - zbioru wspomnień z ważnych zawodowych chwil oraz przemyśleń związanych z uprawianiem zawodu dyrygenta. Książka zawiera też wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to w Mogile pod Krakowem Kazimierz Kord grywał w kościele na organach. Tam pierwszy raz wsłuchiwał się w dzwony.
- Brzmienie dzwonu nigdy się nie kończy, ono zawsze trwa - brzmi ostatnie zdanie autobiografii artysty.

Kazimierz Kord odszedł w wieku 90 lat.