Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Będą zmiany w wodociągach? Czarne chmury nad prezesem

12.06.2021 09:09 | 8 komentarzy | 9 098 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Szykują się zmiany personalne w Wodociągach Chrzanowskich. Na celowniku znalazł się prezes Tadeusz Arkit.
8
Będą zmiany w wodociągach? Czarne chmury nad prezesem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po zmianie układu sił politycznych w samorządach stało się jasne, że prezes Wodociągów Chrzanowskich, a zarazem radny wojewódzki z ramienia Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Arkit, może obawiać się o swą funkcję. Posady szefów spółek gminnych, czy tak jak w przypadku wodociągów - spółki ze 100-procentowym udziałem związku komunalnego, często obsadzane są z nadania politycznego.

Tadeusz Arkit objął stery w spółce w grudniu 2015 roku. Po upływie kadencji ówczesna Rada Nadzorcza spółki w składzie: Elżbieta Waśniowska, Jan Pamuła i Robert Galos, przedłużyła mu kontrakt menedżerski. Do końca tej kadencji pozostało mu ponad trzy lata. W zeszłym roku zmienił się skład Rady Nadzorczej spółki. Jana Pamułę, o którym w kuluarach mówiono, że jest „człowiekiem burmistrza Maciaszka", zastąpił Andrzej Krzemień - księgowy obu związków komunalnych. Zmienił się też skład zgromadzenia i zarządu związku gospodarki komunalnej, który jest 100-procentowym udziałowcem wodociągów.

Niektórzy sądzili, że Tadeusz Arkit po osiągnięciu wieku emerytalnego odejdzie z wodociągów z końcem zeszłego roku. Nie zrobił tego. W tym roku coraz częściej było słychać o planach zmiany na stołku prezesa. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w ostatnim czasie Tadeusz Arkit usłyszał sugestię, by podał się do dymisji. Z naszych źródeł wynika, że jeśli tego nie uczyni, zarząd związku komunalnego wystąpi z wnioskiem o jego odwołanie do Rady Nadzorczej spółki.

Na razie nie wiadomo, jaki argument zostanie podniesiony, by skrócić czas kontraktu Tadeuszowi Arkitowi.
- Na takie stanowisko jak szef wodociągowej spółki powinno się wybierać prezesa w drodze konkursu, transparentnie, a nie z nadania politycznego. Kilka lat temu Arkit objął funkcję, bo miał poparcie swojej opcji politycznej - mówi jeden z naszych rozmówców, optujący za odejściem obecnego prezesa.
- Chodzi o rozgrywki polityczne. Sympatycy PiS już pewnie szykują się na tę dobrze płatną posadę - to z kolei opinia samorządowca związanego z KO.

Nieoficjalnie mówi się też, że kluczowe znaczenie dla ewentualnego odwołania Tadeusza Arkita może mieć postawa burmistrza Trzebini Jarosława Okoczuka, któremu ostatnio coraz bliżej do PiS-u.
Burmistrz Libiąża Jacek Latko wnioskował w tym tygodniu o zwołanie na najbliższy poniedziałek spotkania zarządu związku z udziałem burmistrzów trzech gmin tworzących związek oraz prezesa Wodociągów Chrzanowskich. Oczekuje oficjalnych informacji, jakie uwagi do sposobu zarządzania wodociągami mają władze związku komunalnego.

Wodociągi Chrzanowskie zaopatrują w wodę trzy gminy - Chrzanów, Libiąż i Trzebinię, z których także odbierają i oczyszczają ścieki. Spółka administruje obecnie ok. 1200 km sieci wodociągowej i 550 km kanalizacyjnej.