Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nasi seniorzy najlepsi w Małopolsce, ale wciąż nie wszyscy mają konta w banku

26.05.2021 10:00 | 0 komentarzy | 6 916 odsłon | Tadeusz Jachnicki
W kraju ok. 75 proc. emerytów i rencistów otrzymuje pieniądze na rachunek bankowy. W Małopolsce jest nieznacznie gorzej.
0
Nasi seniorzy najlepsi w Małopolsce, ale wciąż nie wszyscy mają konta w banku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W województwie najwięcej swoich rachunków bankowych mają emeryci i renciści podlegli ZUS w Chrzanowie. To 71,4 proc. z nich. Nieco mniej jest w Krakowie - 70,4 proc. Najgorzej pod tym względem jest w oddziałach tarnowskim i sądeckim - 63,3 proc.

Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku - połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski.

- To o wiele bezpieczniejsze niż pobieranie świadczeń w gotówce - przekonują Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Komenda Główna Policji.

Finanse Polaków stają się coraz bardziej cyfrowe. Częściej przelewy robimy przez internet, za zakupy płacimy kartą lub telefonem. Oznacza to oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę. Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest bezpieczniejsza również w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.

Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka" czy „na policjanta".

- Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie - przestrzega rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.