Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W razie wątpliwości śmieci trafią na wagę

17.05.2021 14:00 | 0 komentarzy | 7 255 odsłon | red
Specjalna waga, w którą wyposażył się Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" zweryfikuje, ile ważą wystawione kosze i czy ich ewentualne zniszczenie to wina nadmiernego obciążenia. Ma sprawić, że mniej pojemników będzie uszkadzanych podczas odbioru odpadów.
0
W razie wątpliwości śmieci trafią na wagę
Wyrywkowe ważenie pojemników z odpadami ma sprawić, że mniej ich będzie uszkadzanych podczas opróżniania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ile śmieci można wrzucić do kosza, który mam w domu?

Nieruchomości jednorodzinne co do zasady są wyposażone w pojemniki 120-litrowe. Ale pojemność to nie to samo, co maksymalne obciążenie (czyli masa wrzuconych odpadów, która nie spowoduje jego uszkodzenia). Do pojemników 120-litrowych (wykonanych z tworzyw sztucznych) można zapakować około 50 kg odpadów (w zależności od producenta pojemnika). Informacja o dopuszczalnej do gromadzenia masie odpadów powinna widnieć w górnej części pojemnika, tuż obok klapy. Jeśli natomiast mamy pojemnik 240-litrowy, to jego maksymalne obciążenie wynosi około 100 kg.

Po co ważyć pojemniki, skoro płaci się od liczby osób a nie od ilości śmieci?

Właśnie po to, aby ograniczyć liczbę uszkodzonych pojemników. Dzięki wadze będzie można od razu rozstrzygnąć wątpliwości czy pojemnik powinien zostać opróżniony czy nie, bo za dużo waży. Poza tym, w przypadku uszkodzenia przez pracowników firmy odbierającej odpady z pojemnika, który nie był przeciążony, jego właściciel może występować z reklamacją i ubiegać się o wymianę kosza.

Jakie to ma znaczenie, czy załadowałem pojemnik ponad dopuszczalny limit?

A czy znając maksymalną, dopuszczalną ładowność swojego samochodu, przy każdej okazji pakuje się go ponad ten limit? Rozsądek podpowiada, żeby tego nie robić. Raz, bo grozi to mandatem. A dwa, bo wcześniej czy później skończy się to wizytą u mechanika i - w najlepszym przypadku - wymianą opon, w gorszym - naprawą zawieszenia lub innych elementów. Podobnie jest w przypadku windy - jeżeli jest ona przeznaczona dla maksymalnie 4 osób, a łączne obciążenie nie może przekroczyć 200 kg, to czterech rosłych mężczyzn ważących po ok. 100 kg raczej nie pojedzie taką windą, bo po prostu nie ruszy ona z miejsca.

Podobnie jest w przypadku pojemnika na odpady. Po to producent wskazuje maksymalny limit kilogramów, aby można było jak najdłużej korzystać z pojemnika, a nie narażać się na jego uszkodzenie. Warto też pamiętać, że jeśli wystawimy przeciążony kosz do opróżnienia i zostanie on zniszczony, to nie przysługuje nam reklamacja, a pojemnik trzeba będzie wymienić na własny koszt.

Jak w praktyce ma wyglądać ważenie pojemników?

Ważone będą te pojemniki, których firma odbierająca odpady nie opróżniła z powodu ich przeciążenia. To pozwoli od razu sprawdzić masę kosza. Jeśli pojemnik niesłusznie został pominięty, to firma AVR będzie zobowiązana do odbioru odpadów. Jeśli natomiast pojemnik faktycznie będzie przeciążony, to Ekopatrol przekaże tę informację mieszkańcowi, jeśli był obecny w czasie ważenia lub zostawi informację, dlaczego nie został on opróżniony i o ile przekroczono dopuszczalną masę.

Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow

Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie