Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Odpady kompostuje zaledwie co dziesiąty mieszkaniec. Związek gospodarki komunalnej wymyślił zachętę

06.05.2021 15:55 | 6 komentarzy | 6 210 odsłon | Agnieszka Filipowicz

„Kompostuję, nie marnuję". To nazwa programu, który zamierza wkrótce wprowadzić Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie.

6
Odpady kompostuje zaledwie co dziesiąty mieszkaniec. Związek gospodarki komunalnej wymyślił zachętę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Chrzanowie, Trzebini i Libiążu odpady kompostuje średnio zaledwie 11 procent mieszkańców (19 procent mieszkańców domów jednorodzinnych).

Związek postanowił zachęcić ludzi do kompostowania. W jaki sposób? Otóż planuje zakup kompostowników, które zostaną oddane w użyczenie zainteresowanym. Po trzech latach kompostownik przejdzie na własność mieszkańca, pod warunkiem, że nadal będzie kompostował odpady.

- Kompostowanie ma dużo zalet. Nie chodzi tylko o 4-złotową ulgę w opłacie śmieciowej. Posiadając kompostownik, można uzyskać wartościowy nawóz - tłumaczy Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu ZMGK w Chrzanowie.

W pierwszej transzy ZMGK zamierza zakupić 100 kompostowników. Zainteresowani będą mogli wnioskować o ich bezpłatne użyczenie prawdopodobnie już w czerwcu tego roku. Kompostowniki będą wydawane od połowy roku na terenie gminnych PSZOK-ów, których prowadzenie związek przejmie 1 lipca. Na razie punkty te prowadzi na zlecenie ZMGK Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIKI.