Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Chudy pies – choroba czy rasa?

06.05.2021 12:53 | 0 komentarzy | 550 odsłon | red

Materiał promocyjny

Wygląd sylwetki czworonoga zależy m.in. od jego genów i wieku. Niektóre rasowe psy i mieszańce mają naturalnie szczupłą sylwetkę, co nie powinno budzić niepokoju opiekuna. Jeśli natomiast nasz czworonożny towarzysz nagle staje się chudym psem, a do tego traci energię i staje się apatyczny, to sygnał, że trzeba niezwłocznie wybrać się z nim do lekarza weterynarii. Być może to tylko chwilowa utrata apetytu, ale lepiej dmuchać na zimne, bo przyczyną niedowagi mogą być poważne konsekwencje zdrowotne.
0
Chudy pies – choroba czy rasa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chudy pies – kiedy mówimy o niedowadze?

Niedowaga to zbyt niska masa ciała zwierzęcia w stosunku do jego rozmiaru. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile psy powinny ważyć. Każdy czworonóg jest inny, a jego organizm ma indywidualne potrzeby. W przypadku psów rasowych sprawa jest łatwiejsza – istnieją specjalne wzorce i normy, z których można się dowiedzieć, jaką wagę powinny osiągać dorosłe osobniki. Prawidłową masę ciała ocenia się również za pomocą skali BCS (ang. body condition score). Dzięki temu wskaźnikowi można ocenić kondycję ciała chudego psa na podstawie oględzin i palpacji (kontroli za pomocą dotyku). Takie badanie powinien wykonać lekarz weterynarii podczas każdej rutynowej wizyty.

Chude psy – rasy, które mają szczupłą sylwetkę

Pewne rasy psów charakteryzują się wyjątkowo szczupłą sylwetką, czego nie należy mylić z niedowagą. Chude psy rasowe mogą wyglądać na zbyt smukłe, ale w rzeczywistości tak nie jest – to ich cecha genetyczna. Wśród najszczuplejszych ras psów wyróżnia się:

  • charty,
  • wilczarze irlandzkie,
  • pinczery,
  • psy faraona,
  • podenco z Ibizy oraz podenco kanaryjskie.

Wyglądające na chude psy to także niektóre mieszańce. Natomiast u czworonogów w zaawansowanym wieku rośnie ryzyko niedowagi, ponieważ spada ich beztłuszczowa masa ciała. Dlatego psi seniorzy potrzebują odpowiedniej diety, która spowolni ten proces i zapobiegnie wychudzeniu.

Jeżeli wydaje Ci się, że Twój podopieczny jest zbyt szczupły lub nagle schudł, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii. Nie musi to być od razu niedowaga, być może taka jest po prostu „uroda” Twojego psa. Upewnisz się, jeśli skonsultujesz to ze specjalistą.

Chude psy – przyczyny

Jeżeli lekarz weterynarii stwierdzi, że pies jest zbyt chudy, najpierw będzie musiał znaleźć przyczynę złej kondycji zwierzęcia. Niektóre chude psy to po prostu niejadki, którym wystarczy nieco zmodyfikować dietę, podając bardziej apetyczną karmę. Częściej jednak powód niedowagi jest poważniejszy. Utrata masy ciała jest objawem m.in.:

  • chorób pasożytniczych,
  • chorób przewodu pokarmowego,
  • niewydolności trzustki,
  • cukrzycy,
  • choroby nowotworowej.

Większość tego typu chorób wiąże się też z innymi symptomami, takimi jak: utrata łaknienia (lub odwrotnie – pies chudnie mimo zwiększonego apetytu), osowiałość, zaburzenia trawienia (biegunka, wymioty, zaparcia) itp. Należy więc obserwować czworonoga i reagować, jak tylko coś nas zaniepokoi.

Jak karmić chudego psa?

Jak karmić psa, który już na pierwszy rzut oka jest chudy? W przypadku znacznej niedowagi połączonej z niedożywieniem u psa lekarz weterynarii powinien zastosować specjalistyczne leczenie. Jeżeli ubytek masy ciała nie jest znaczący, zwykle wystarczy zwiększyć kaloryczność diety. Zaleca się, by podstawę żywienia chudego psa stanowiła pełnoporcjowa karma gotowa podawana w odpowiedniej ilości, która dostarczy mu nie tylko energii, lecz także niezbędnych składników odżywczych. Nadwyżka kaloryczna nie może pochodzić tylko z przekąsek i smakołyków. Nie trzeba z nich rezygnować, ale mogą one stanowić maksymalnie 10% dziennej dawki energii, nie więcej. Chudemu psu nie należy ograniczać aktywności fizycznej – trzeba zapewnić mu codziennie kilka atrakcyjnych spacerów tak jak każdemu innemu czworonogowi. Regularny ruch na świeżym powietrzu to nie tylko frajda dla zwierzęcia, lecz także sposób na zwiększenie jego masy mięśniowej.

Materiał promocyjny