Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Jeśli zostawisz dziecko w domu, a przedszkole jest otwarte, nie licz na pieniądze

20.04.2021 15:00 | 0 komentarzy | 1 240 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Od 19 kwietnia żłobki i przedszkola są otwarte. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.
0
Jeśli zostawisz dziecko w domu, a przedszkole jest otwarte, nie licz na pieniądze
Jeśli jednak żłobek lub przedszkole po 18 kwietnia dalej nie zapewnia dziecku opieki, to rodzic zajmujący się dzieckiem może otrzymać zasiłek za dalszy okres
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. W międzyczasie ogłoszono, że od 19 kwietnia możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli.

W przypadku, gdy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem za okres od 12 do 25 kwietnia 2021 r. złożył rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, oświadczenie to stanowi wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 18 kwietnia 2021 r. - bez konieczności składania nowego oświadczenia lub korygowania oświadczenia już złożonego.

- Jeśli jednak żłobek lub przedszkole po 18 kwietnia dalej nie zapewnia dziecku opieki, to rodzic zajmujący się dzieckiem może otrzymać zasiłek za dalszy okres. W celu jego wypłaty rodzic powinien złożyć nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku, nie dłużej niż do 25 kwietnia - wyjaśnia Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.