Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Bocianom dokucza chłodna aura. Jak możemy im pomóc?

17.04.2021 18:30 | 0 komentarzy | 860 odsłon | Marek Oratowski
Pracownicy firmy Tauron Dystrybucja przygotowali poradnik z informacjami, jak pomóc bocianom, gdy wiosną zaatakuje ... zima.
0
Bocianom dokucza chłodna aura. Jak możemy im pomóc?
fot. Tauron Dystrybucja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na słupach energetycznych należących do Tauron znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd. Firma od lat pomaga przetrwać tym ptakom. Panująca obecnie aura zdecydowanie nie sprzyja bocianom. W niektórych wypadkach ptaki, by przeżyć będą wymagały interwencji człowieka.

- Energetycy z Tauron pomagają ptakom cały rok, dbając o ich gniazda i bezpieczeństwo linii energetycznych, na których są zbudowane. Teraz jednak może być potrzebna pomoc ptakom w przetrwaniu nawrotu zimy. Może w tym uczestniczyć każdy, ważne jednak, żeby to robić mądrze i nie zaszkodzić przy tym niechcący ptakom. Pomogą w tym nasze porady przygotowane we współpracy z ornitologami - mówi rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja Ewa Groń.

Aby pomóc bocianowi, należy w pierwszej kolejności obserwować przez kilka dni zachowanie ptaka. Nie wolno reagować pochopnie. Należy także pamiętać, że bardzo trudno przywraca się te ptaki do naturalnego środowiska po zabraniu ich np. do domu. Nie wolno łapać bocianów. Ptak w czasie ucieczki będzie tracił energię niezbędną do ogrzania ciała i zdobycia pożywienia. Spłoszony może nawet porzucić miejsce, które wybrał. Należy wezwać pomoc, gdy bocian jest ranny lub chory, widać na nim krew, ma obwisłe skrzydło, jest wyraźne osowiały, przesiaduje w jednym miejscu długi czas, podejmuje nieudane próby podrywania do lotu, utyka.

W takim przypadku można zadzwonić na numer interwencji kryzysowej lub do gminnego wydziału ochrony środowiska albo do ośrodka leczenia zwierząt.
Gdy niesprzyjająca aura przedłuża się, a na zewnątrz zalega grubsza warstwa śniegu lub lodu, warto rozważyć dokarmienie ptaków. Dobrym wyborem będą słodkowodne ryby o długości 10-15 cm, serca drobiowe lub pokrojone wołowe, czy tłuczone skrzydełka kurze. Pokarm należy zostawić w pobliżu bociana, ale jednak w miejscach bezpiecznych, łatwych do obserwacji i trudno dostępnych dla np. kotów, psów, lisów.

Nie karmcie ptaków resztkami ze stołu, w tym wędlinami, produktami zbożowymi, słodyczami oraz rybami morskimi czy gryzoniami, które zginęły od trutki.