Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak długo potrwa zdalne nauczanie?

16.04.2021 15:15 | 0 komentarzy | 761 odsłon | red

Materiał promocyjny

W marcu minął rok odkąd zdecydowano o zamknięciu szkół i konieczności prowadzenia nauki zdalnej. Przez ten czas szkoły, nauczyciele i rodzice przeżyli prawdziwą rewolucję. Domy zamieniły się w szkoły, a rodzice niekiedy w nauczycieli. Coraz częściej padają pytania o jakość prowadzenia zdalnego kształcenia i poziom wiedzy, jaki prezentować będą dzieci po powrocie do nauki stacjonarnej.
0
Jak długo potrwa zdalne nauczanie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

System edukacji na nauczanie zdalne, oparte na zasobach wirtualnych, nie był przygotowany od samego początku. Nikt nie spodziewał się, że szkoły zostaną zamknięte a dzieci uwięzione w domach przed monitorami przez tak długi czas. Konieczność realizowania podstawy programowej w przestrzeni wirtualnej wymusza stosowanie nowych metod i form nauczania. Dyrektorzy placówek i nauczyciele, chcąc nie chcąc, zostają zmuszeni by wejść do świata wirtualnego i znaleźć w nim narzędzia umożliwiające skuteczne nauczanie. Nie wszyscy się w tej płaszczyźnie odnajdują, o czym świadczą coraz wyraźniejsze głosy rodziców mówiące o przemęczeniu dzieci zadaniami domowymi, konieczności pracy samodzielnej podczas lekcji, stresowi związanemu z wysyłaniem zdjęć, skanów ćwiczeniówek i sprawdzianów. Coraz częściej pojawia się temat problemów emocjonalnych dzieci i młodzieży, depresji. To bez wątpienia duży problem. - mówi Kinga Grzybowska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison w Trzebini - Nasza szkoła oferuje pomoc psychologa zarówno dla dzieci jak i rodziców w ramach czesnego. To realna pomoc podczas spotkań indywidualnych, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak uważam, że wsparcie uczniów w edukacji zdalnej to coś więcej. Przede wszystkim, jako szkoła musimy maksymalnie odciążyć dzieci podczas nauki i sprawić, by lekcje zdalne były ciekawe i interesujące. Jak zatem powinien wyglądać model edukacji zdalnej? To pytanie, które obecnie spędza sen z powiek wielu dyrektorom. Nie jest możliwe, by prowadzić naukę zdalną w taki sam sposób, jak miało to miejsce w szkole. To się nie uda. Nie sprawdzi się też praca samodzielna uczniów. Dzieci muszą mieć kontakt z nauczycielem, a nauczyciel musi być biegły w przestrzeni wirtualnej, by tworzyć narzędzia i materiały w oparciu o gry, aplikacje, grafiki. Bazowanie wyłącznie na podręczniku i ćwiczeniówce to strata czasu. - podkreśla Kinga Grzybowska - Mamy pełną zgodę i akceptację naszych rodziców. Zapraszam na konto szkoły na Facebooku, rodzice doceniają nas i dziękują za organizację nauki zdalnej.

Od ponownego zamknięcia szkół w październiku 2020 roku, kilkakrotnie prognozowano powrót do nauki stacjonarnej klas 4-8. Niestety, jak dotąd, udało się po okresie ferii zimowych na parę tygodni przywrócić jedynie edukację wczesnoszkolną. Czas trwania edukacji zdalnej wciąż pozostaje zagadką, jednakże bez wątpienia należy spodziewać się, że powrót do szkół nie nastąpi szybko. Pojawia się pytanie o poziom wiedzy uczniów, który będą musieli finalnie zaprezentować podczas kolejnego etapu edukacyjnego. Jestem dobrej myśli. - mówi mama uczennicy klasy ósmej z Edisona - Oczywiście, borykamy się w domu ze spadkiem motywacji podczas nauki przed komputerem, ale gdy rozmawiam ze znajomymi, którzy mają dzieci w innych szkołach i słyszę, w jaki sposób pracują na zdalnych, cieszę się, że w tej szkole wygląda to inaczej.

Materiał promocyjny