Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Wspominamy dziś ofiary zbrodni katyńskiej, także z ziemi chrzanowskiej

13.04.2021 16:00 | 1 komentarz | 3 211 odsłony | Marek Oratowski
13 kwietnia 1943 roku w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD. Tego dnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, której ofiarami byli też mieszkańcy ziemi chrzanowskiej.
1
Wspominamy dziś ofiary zbrodni katyńskiej, także z ziemi chrzanowskiej
W 2010 roku w parku w Chrzanowie zostały zasadzone cztery dęby katyńskie oraz odsłonięta tablica
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiosną 1940 roku sowieci zamordowali prawie 22 tysiące Polaków. W niewoli zginęli żołnierze zawodowi, rezerwiści i policjanci. W tym gronie znaleźli się m.in. nauczyciele Roman Dniestrzański (uczył w gimnazjum w Chrzanowie), Leon Morawiec z Trzebini, Józef Rejdych i Zygmunt Jan Janikowski. Na liście ofiar jest też weterynarz Emilian Wyzina z Krzeszowic, absolwent chrzanowskiego gimnazjum.

Życie stracili także rezerwiści, którzy w cywilu byli urzędnikami. W tym gronie byli Alojzy Cekiera, Jan Łysakowski rodem z Myślachowic, Władysław Sokołowski, kustosz muzealny Teofil Luzar oraz Marian Pająk z Sierszy (w tamtejszej kopalni był księgowym). Inny katyńczyk Emil Stach był technikiem mechanikiem pracującym w Fabloku.

Największą grupę ofiar stanowili policjanci i żołnierze zawodowi (m.in. Jan Oczkowski, Teofil Łaciak, Stanisław Piotrowski, Jan Filipek, Roman Janas i Franciszek Piekarski).

W parku naprzeciwko siedziby Muzeum w Chrzanowie znajduje się tablica poświęcona pamięci polskich oficerów, zamordowanych w lasach katyńskich. Została odsłonięta 7 kwietnia 2010 roku. Zasadzono tam także dęby katyńskie, które upamiętniły Jana Oczkowskiego, Franciszka Piekarskiego, Emila Stacha i Felicjana Stradę.

Trzy dęby zostały posadzone w Trzebini. Upamiętniają Jana Lasotę, Mariana Pająka i Eugeniusza Raszka.