Wspominamy dziś ofiary zbrodni katyńskiej, także z ziemi chrzanowskiej - przelom.pl
Zamknij

Wspominamy dziś ofiary zbrodni katyńskiej, także z ziemi chrzanowskiej

14:00, 13.04.2021 Marek Oratowski
Skomentuj W 2010 roku w parku w Chrzanowie zostały zasadzone cztery dęby katyńskie oraz odsłonięta tablica W 2010 roku w parku w Chrzanowie zostały zasadzone cztery dęby katyńskie oraz odsłonięta tablica

13 kwietnia 1943 roku w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD. Tego dnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, której ofiarami byli też mieszkańcy ziemi chrzanowskiej.

Wiosną 1940 roku sowieci zamordowali prawie 22 tysiące Polaków. W niewoli zginęli żołnierze zawodowi, rezerwiści i policjanci. W tym gronie znaleźli się m.in. nauczyciele Roman Dniestrzański (uczył w gimnazjum w Chrzanowie), Leon Morawiec z Trzebini, Józef Rejdych i Zygmunt Jan Janikowski. Na liście ofiar jest też weterynarz Emilian Wyzina z Krzeszowic, absolwent chrzanowskiego gimnazjum.

Życie stracili także rezerwiści, którzy w cywilu byli urzędnikami. W tym gronie byli Alojzy Cekiera, Jan Łysakowski rodem z Myślachowic, Władysław Sokołowski, kustosz muzealny Teofil Luzar oraz Marian Pająk z Sierszy (w tamtejszej kopalni był księgowym). Inny katyńczyk Emil Stach był technikiem mechanikiem pracującym w Fabloku.

Największą grupę ofiar stanowili policjanci i żołnierze zawodowi (m.in. Jan Oczkowski, Teofil Łaciak, Stanisław Piotrowski, Jan Filipek, Roman Janas i Franciszek Piekarski).

W parku naprzeciwko siedziby Muzeum w Chrzanowie znajduje się tablica poświęcona pamięci polskich oficerów, zamordowanych w lasach katyńskich. Została odsłonięta 7 kwietnia 2010 roku. Zasadzono tam także dęby katyńskie, które upamiętniły Jana Oczkowskiego, Franciszka Piekarskiego, Emila Stacha i Felicjana Stradę.

Trzy dęby zostały posadzone w Trzebini. Upamiętniają Jana Lasotę, Mariana Pająka i Eugeniusza Raszka.

(Marek Oratowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jdowbeckijdowbecki

0 0

Autorytarni komuniści nie chcieli dopuścić do ujawnienia prawdy o zbrodni katyńskiej i zabraniali stawiania pomników, ujawniających tą zbrodnię, ale podobno komunizm w Polsce skończył się w 1989 r. to dlaczego pomnik katyński stanął w Chrzanowie dopiero w 2010 r.? Czyli z tego wynika, że do 2010 r. Chrzanowem rządzili komuniści, którzy mieli swoje pomniki takie jak w parku w Kościelcu czy w lesie koło Libiąża. Ale władzę autorytarną mamy jeszcze w Warszawie, która blokowała powstanie pomnika smoleńskiego i blokuje powstanie ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 09:43, 14.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%