Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Karmienie szczeniaka – jak robić to dobrze?

09.04.2021 17:30 | 0 komentarzy | 935 odsłon | red

Materiał promocyjny

Odsadzanie szczenięcia od matki to proces mający na celu stopniowe przyzwyczajenie organizmu pupila do spożywania pokarmów stałych. Zadanie to spoczywa na opiekunach zwierzęcia, którzy powinni wiedzieć, jak prawidłowo rozpocząć i kontynuować karmienie szczeniaka. Kiedy najlepiej zacząć i jak postępować krok po kroku, aby nasz czworonożny przyjaciel rósł zdrowo i szczęśliwie? Przedstawiamy sprawdzone porady!
0
Karmienie szczeniaka – jak robić to dobrze?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Karmienie szczeniaka – od kiedy pies powinien jeść pokarmy stałe?

Psy, jak wszystkie ssaki, przez pierwsze kilka tygodni swojego życia są karmione wyłącznie mlekiem matki. Zmiana ich sposobu żywienia powinna następować stopniowo i rozpocząć się, gdy młode jest już na świecie od około miesiąca. Jak przeprowadzić ten proces prawidłowo?

Przede wszystkim nie wolno się spieszyć. Karmienie szczeniaka od razu suchymi granulkami nie jest wskazane. 4-tygodniowe młode nie potrafi jeszcze gryźć, a jedyne sposoby jedzenia, jakie zna, to ssanie i lizanie. Warto więc rozpocząć zmianę sposobu żywienia od podawania  zwierzęciu papki z rozdrobnionego widelcem gotowego pokarmu mokrego dla szczeniąt (opcjonalnie mogą to być rozmoczone w wodzie suche granulki). Dopiero w kolejnym kroku możemy stopniowo serwować pupilowi coraz bardziej zwarte pokarmy. Gdy nasze szczenię będzie na to gotowe, należy wdrożyć żywienie zgodne z zaleceniami Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, które obejmują stosowanie diety mieszanej (pokarmów suchych i mokrych) w proporcji 1:1 pod względem masy produktów.

Czym karmić szczeniaka, aby rósł szczęśliwie i zdrowo?

Szczenięta po odsadzeniu od matki powinny przyjmować więcej kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż psy dorosłe. Potrzebują również większej ilości niektórych składników odżywczych, m.in. wapnia i fosforu, wspomagających prawidłowy rozwój kości i stawów.

Należy wybrać pokarm, którego skład uwzględnia potrzeby organizmu znajdującego się w fazie wzrostu. Doskonałym przykładem jest tu PEDIGREE® Junior z Kurczakiem i Ryżem, który zawiera 100% niezbędnych składników pokarmowych, a przy tym jest smakowity dla pupila oraz łatwy w przechowywaniu. Zbilansowane jedzenie gotowe dla zwierząt można też różnicować w zależności od rasy lub docelowej masy ciała czworonoga. Pozwala to np. dobrać odpowiednią wielkość suchych granulek dla pupila o większym lub mniejszym rozmiarze szczęk. Wyróżniamy rasy małe (do 10 kg), średnie (10–25 kg) i duże (powyżej 25 kg).

Karmienie szczeniaka – ile razy dziennie podawać pupilowi posiłki?

Często zadajemy sobie pytanie, ile posiłków powinniśmy podawać pupilowi w ciągu doby. Jest to zależne od wieku naszego podopiecznego – inaczej przebiega karmienie 3-miesięcznego szczeniaka, a inaczej pupila, który ukończył pół roku. Dokładne zalecenia możemy znaleźć w tabelach żywienia znajdujących się na etykietach pełnoporcjowych pokarmów dla zwierząt. Optymalna liczba posiłków dla psa wynosi:

  • 4–5 dziennie w okresie od 6. do 8. tygodnia życia;
  • 3–4 dziennie w okresie pomiędzy 8. tygodniem a 6. miesiącem życia;
  • 2–3 dziennie po ukończeniu 7. miesiąca życia.

Siedmiomiesięczny czworonóg, mimo że wciąż jest szczenięciem, powinien być już karmiony z częstotliwością odpowiadającą dorosłym psom. Wciąż jednak nie należy zmieniać rodzaju jego pożywienia i serwować mu pełnoporcjowe posiłki z linii „junior”. Chociaż nasz towarzysz ma już za sobą okres najbardziej intensywnego wzrostu, jego kości wciąż się mineralizują, a część narządów wewnętrznych stabilizuje swoją pracę. Warto również pamiętać o wyznaczeniu konkretnych pór na jedzenie – chodzi tu zarówno o regularność posiłków, jak i o czas ich trwania. Psy najadają się „na zapas”, dlatego też nie należy dawać im stałego dostępu do pożywienia. Najlepiej, aby śniadanie czy kolacja trwała od 20 do 30 minut, po tym czasie miseczka powinna zostać przez nas zabrana i przygotowana do ponownego użycia. Jeżeli mamy wątpliwości co do prawidłowego karmienia szczeniaka – ile razy podawać mu posiłki, jak ustalić prawidłowe dawkowanie lub jaki wybrać pokarm gotowy – dobrą praktyką jest skonsultowanie się w tych sprawach z dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Sprawdzone porady na temat karmienia szczeniaka znajdziesz na stronie 
www.pedigree.pl/szczenie/wlasciwe-odzywianie/karmienie-szczeniecia-najwazniejsze-informacje

Materiał promocyjny