Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ludzie protestują przeciwko budowie polderów przeciwpowodziowych

06.04.2021 17:00 | 1 komentarz | 4 215 odsłony | Michał Koryczan
Mieszkańcy Mętkowa zbierają podpisy pod petycją, która ma trafić do samorządowców z powiatu chrzanowskiego.
1
Ludzie protestują przeciwko budowie polderów przeciwpowodziowych
Widok na Wisłę z wału przeciwpowodziowego w Mętkowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło konsultacje w sprawie projektu mającego na celu zmniejszenie zagrożenia i ryzyka powodziowego w regionach wodnych Małej Wisły i Górnej Wisły (zlewnia powyżej Krakowa), ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przed powodzią stolicy Małopolski.

W ramach projektu na odcinku od Krakowa do Oświęcimia ma powstać 10 obiektów retencyjnych (polderów) oraz dwa zbiorniki przeciwpowodziowe wielozadaniowe.

W gminie Babice planowana jest budowa trzech polderów przeciwpowodziowych, które w okresie wezbrania rzeki pozwalają na rozlanie nadmiaru wody z koryta. Poldery miałyby powstać w granicach Rozkochowa, Olszyn, Jankowic i Mętkowa.

Mieszkańcy tej ostatniej miejscowości zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie. Protestują w ten sposób przeciwko budowie polderów.

Sołtys Mętkowa Henryk Tatar przytacza fragment pisma, z którego wynika, że skutkiem tej inwestycji będzie m.in. wysiedlenie 3 budynków mieszkalnych, 10 budynków gospodarczych, 4 przedsiębiorstw i 1 obiektu użyteczności publicznej na terenie gminy.

- Z tego co wiem, dwa z tych domów znajdują się w Mętkowie. Słyszałem też, że w przypadku jednego z gospodarstw pół stodoły miałaby się znaleźć w polderze - mówi Henryk Tatar.

Podpisy mają być zbierane w Mętkowie (m.in. u sołtysa i radnej Józefy Bałys oraz w lokalnych w sklepach) do czwartku, 8 kwietnia.

Jak mówi Henryk Tatar, petycja ma trafić do wójta Babic Radosława Warzechy oraz starosty chrzanowskiego Andrzeja Urygi i przewodniczącego Rady Powiatu Chrzanowskiego Włodzimierza Korczyńskiego.

Przypomnijmy, że Wody Polskie przygotowały specjalną stronę internetową, opisującą zamierzenie projektu (w tym mapy) oraz umożliwiającą osobom zainteresowanym zabranie głosu.

Przez formularz jest możliwa rejestracja na spotkanie konsultacyjne w formie webinarium, zaplanowane na 9 kwietnia. Przedstawione zostaną informacje o konsultowanych dokumentach, umożliwione będzie również zadawanie pytań i składanie wniosków.

Uwagi można zgłaszać także poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej.

 

Przeczytaj również

Mają nas wozić nowe autobusy. Czyli jakie?

Policjanci ratowali życie dziewczynce

Jak w Wielkanoc będą kursować autobusy

Zużyte strzykawki i igły na przystanku autobusowym

Kamil przejechał rowerem z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA

Przewoźnik zawiesił niektóre kursy minibusów