Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wrocław ma krasnale, Libiąż będzie miał Janinki

14.03.2021 09:00 | 27 komentarzy | 9 615 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 11:00
W najbliższym czasie w Libiążu mają stanąć mosiężne figury Janinki. Będą stanowić element charakterystyczny dla górniczego miasta.
27
Wrocław ma krasnale, Libiąż będzie miał Janinki
Figurki mają stanąć w różnych częściach Libiąża
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na pomysł wpadła libiąska radna Agnieszka Siuda, która m.in. zainicjowała w gminie montaż serc na plastikowe nakrętki. Teraz marzy jej się ustawienie figurek.

- Pierwszy raz spotkałam się z takimi figurkami wiele lat temu w Zielonej Gorze podczas Winobrania. Są tam figurki Bachusa. Wrocław słynący z krasnali również mnie zachwycił. W zeszłym roku pierwsza figurka stanęła też w Jaworznie. Pomyślałam wtedy - czemu nie u nas?. Libiąż w dużej mierze kojarzy się z kopalnią. A kopalnia jest kobietą i na dodatek nosi nazwę Janina. Pomyślałam o takich właśnie Janinkach, które mogłyby stanąć w naszym mieście. Wcielenie postaci dziewczynki Janinki czy tez dorosłej Janiny w różnych aspektach życia Libiąża i różnych jej częściach byłoby czymś fajnym - przekonuje radna.

Szuka aktualnie wykonawcy figurek. Na ich wykonanie nie chce pieniędzy z budżetu gminy, ale zamierza je sama sfinansować.

Na ustawienie figurek uzyskała już zgodę od burmistrza Jacka Latko. Podoba Wam się ten pomysł?