Przełom Online
Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
Upodlenie drugiego człowieka usankcjonowane prawem, poniżanie, przemoc, strach, ale i bunt, nadzieja oraz zaciąganie się wolnością. "Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki" oddaje ducha Ameryki pierwszej połowy XIX wieku.

Niezwykle prawdziwy jest obraz plantacji bawełny w Georgii, a wyimaginowane pociągi krążące pod ziemią obrazują siatkę abolicjonistów, którzy pomagali się przedrzeć uciekinierom z Południa na Północ, a często dalej do Kanady.
Zresztą do dzisiaj określenie "Kolej Podziemna" (ang. Underground Railroad) kojarzy się jednoznacznie, właśnie ze szlakiem ucieczki niewolników, siatką dróg, pomocnych ludzi, organizacji...
W powieści niewolnica Cora dzięki ludziom dobrej woli ucieka wspomnianym pociągiem. Nie wie dokąd ją zawiezie, nie wie, kiedy wsiądzie do kolejnego i co czeka ją u celu. A może celem staje się ucieczka sama w sobie? Na swojej drodze spotyka dobrych i złych ludzi; wyciągających pomocną dłoń i dwulicowych.
Colson Whitehead tworzył swoją powieść 16 lat. W tym czasie napisał kilka innych. Za "Kolej podziemną. Czarną krew Ameryki" otrzymał najważniejsze amerykańskie nagrody: Pulitzera i National Book Award.