Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zwolnienie dla hotelarzy, taksówkarzy czy fotografów. Jest też postojowe, ale nie dla wszystkich

03.03.2021 18:00 | 0 komentarzy | 2 678 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą otrzymać zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 roku. Będą też mogli skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie.
0
Zwolnienie dla hotelarzy, taksówkarzy czy fotografów. Jest też postojowe, ale nie dla wszystkich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia przedsiębiorców poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Nowe przepisy weszły w życie 28 lutego 2021 roku.

- Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie ze składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za luty 2021 roku - mówi Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z około 50 różnych branż. Warto wiedzieć, że zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy) będą mogli wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.
Na złożenie wniosku do ZUS o zwolnienie ze składek za grudzień 2020 r., styczeń lub luty 2021 roku wniosek można złożyć do 30 kwietnia.

W myśl nowego rozporządzenia przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie. Pamiętajmy jednak, że uwzględniane są świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 roku.