Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Jest ekspertyza z Politechniki Krakowskiej. Biopojemniki do wymiany?

01.03.2021 19:31 | 2 komentarze | 9 453 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Dostarczone rok temu mieszkańcom Chrzanowa, Libiąża i Trzebini pojemniki na bioodpady nie spełniają wymaganych norm. Tak wynika z ekspertyzy przygotowanej przez Politechnikę Krakowską.
2
Jest ekspertyza z Politechniki Krakowskiej. Biopojemniki do wymiany?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jej wykonanie zlecił Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie po lawinie skarg mieszkańców, zgłaszających uszkodzenia brązowych pojemników. Z opracowania, podpisanego przez dr hab. inż Stanisława Kuciela z Politechniki Krakowskiej wynika, że biopojemniki nie są przystosowane do tzw. grzebieniowych mechanizmów wyładowczych.

"Dodatkowo pojemnik ze względu na niską wytrzymałość nie nadaje się zupełnie do przechowywania materiałów zielonych, które jako częściowo odpady mokre wykazują znaczną masę" - czytamy w ekspertyzie.

Jak dowiedzieliśmy się od Arkadiusza Pypłacza, szefa zarządu ZMGK, związek wysłał w tym tygodniu do PW MIKI informację o wynikach ekspertyzy. Przypomnijmy, że ta firma do września zeszłego roku zajmowała się odbiorem śmieci od mieszkańców trzech gmin. Kupiła i dostarczyła też, na mocy zawartej ze związkiem umowy, biopojemniki.

Z brązowymi kubłami od początku był problem. Do odbiorców trafiły z opóźnieniem, za co PW MIKI zapłaciła ponad pół miliona złotych kary. Czy teraz będzie musiała wymienić kubły wszystkim mieszkańcom, czego domaga się związek? To jeszcze nie jest pewne. Nie wiadomo na przykład, czy wszystkie partie pojemników nie spełniają norm. MIKI kupowała kubły od różnych dostawców.