Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ile faktycznie kosztuje woda i skąd ją czerpiemy? Odpowiedzi w „Przełomie"

24.02.2021 13:00 | 1 komentarz | 5 394 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Najważniejszym źródłem wody dla Trzebini, Chrzanowa i Libiąża są ujęcia własne. Tej własnej wody, niestety, nie starcza. Około 30 procent trzeba dokupić po wyższej cenie.
1
Ile faktycznie kosztuje woda i skąd ją czerpiemy? Odpowiedzi w „Przełomie"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najwięcej od Zakładu Uzdatniania Wody z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach. Znacznie droższa jest jednak ta od Tauronu, która zasila Czyżówkę. Koszt ten uda się zniwelować, gdy chrzanowskie wodociągi uruchomią własne źródło wody w tej wiosce. Inwestycja jest w trakcie.

Koszt wody to istotna informacja w kontekście trwającej debaty na temat tego co dalej ze związkiem komunalnym i poszukiwania odpowiedzi na temat tego czy w poszczególnych gminach można zróżnicować cenę za odbiór odpadów.

Przy tej okazji pojawiają się bowiem pytania czy podobnego podziału można dokonać w przypadku wody? Przecież nie wszystkie gminy mają równy dostęp do tańszej wody z własnych ujęć.

O to czy wspomniane rozwody w zakresie śmieci i wody są możliwe zapytaliśmy szefa chrzanowskich wodociągów Tadeusza Arkita, którego zresztą związek komunalny zobowiązał do przeanalizowania, co by było, gdyby wodociągi zajęły się odbiorem odpadów. „Nie spodziewajmy się cudów" - odpowiada prezes.

A co mówi na temat istniejącej sytuacji, ewentualnej likwidacji związku czy reorganizacji odbioru odpadów? Zapraszamy do przeczytania rozmowy w bieżącym, 8., numerze tygodnika „Przełom". Dostępny w punktach sprzedaży a w wersji elektronicznej TUTAJ. W gazecie znajdziecie również Państwo infografikę, w której pokazujemy wszystkie źródła, z których wodociągi czerpią wodę i jaka jest różnica w cenach tej od Tauronu, z GPW i ujęć własnych. Zapraszamy do lektury.

Ludzie:

Tadeusz Arkit

Tadeusz Arkit

Były burmistrz Libiąża, były poseł RP, były prezes Wodociągów Chrzanowskich, obecnie radny wojewódzki.