Statystyczny Polak spożywa rocznie ponad sto kilogramów przetworów zbożowych. Jedząc pieczywo, płatki owsiane, kaszę gryczaną lub makarony, czyli przykładowe dania zawierające zboża, oczekujemy wysokiej jakości i pewności, że są one wolne od szkodników. Aby mieć gwarancję, że zboże przekazywane do przetworzenia nie zawiera owadów, stosuje się gazowanie, inaczej nazywane fumigacją. Taki zabieg wykonują przedsiębiorstwa zajmujące się deratyzacją, dezynfekcją i dezynsekcją, czyli firma DDD.
Gazowanie zboża możemy zdefiniować jako ogół działań podejmowanych w celu pozbycia się szkodników owadów i innych gryzoni zagrażających zbiorom. Oczyszczanie terenu przebiega przy użyciu roztworu będącego połączeniem fosforu z wodorem. Jest to substancja trująca nie tylko dla wołka, trojszyka czy omacnicy spichrzanka, ale także dla pozostałych zwierząt i ludzi. Aby zabieg był bezpieczny dla otoczenia i koncentrował się na wyznaczonej strefie działania, uszczelnia się go folią. Dzięki temu gaz nie wydobywa się na zewnątrz. Fumigację przeprowadza firma DDD w magazynach i silosach.
Gazowanie zboża składa się z kilku etapów, wykształconych w drodze wieloletnich praktyk. Procedurę otwiera wybór obszaru zabiegowego oraz oznakowanie strefy bezpieczeństwa. Dokonuje się tego poprzez umieszczenie znaków ostrzegawczych. W kolejnym kroku szacuje się ilość niezbędnego preparatu, jaki należy zastosować i wykonuje się uszczelnienie pomieszczeń, w których będą rozłożone opakowania zawierające substancje stałe. Fumigacja to proces kilkudniowy, dlatego należy zapewnić nadzór całej operacji. Dokonuje się tego poprzez pomiar stężenia gazu detektorem fotojonizacyjnym. Po zakończonym cyklu gazowania zboża, należy monitorować stężenie gazu. Pomieszczenie magazynowe lub silosy mogą zostać oddane do użytkowania tylko w sytuacji uzyskania zaświadczenia od firmy DDD dokonującej fumigacji, w którym zawarta jest między innymi informacja, że pomieszczenia są wolne od gazu.
Nie można wyznaczyć jednego terminu, dla wszystkich typów operacji. Wpływ na długość gazowania zboża mają między innymi warunki atmosferyczne. Zasadniczo im wyższa temperatura, tym zabieg będzie krótszy. Zazwyczaj fumigacja trwa od 7 do 14 dni. Zaleca się, aby przeprowadzać ją przed żniwami. Dzięki temu można uniknąć strat i pozbyć się szkodników przed najważniejszym okresem roku dla każdego rolnika.
17.12.2024
MALOWANIE, tapetowanie. Krótkie terminy., Tel. 784...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz