Pracowałeś za granicą i zbliżasz się do wieku emerytalnego? Zastanawiasz się, czy otrzymasz polską czy zagraniczną emeryturę? A może starasz się o rentę międzynarodową? Możesz skonsultować się z ekspertem ZUS poprzez wideorozmowę.
Obecnie ZUS wypłaca ponad 235 tys. zagranicznych emerytur i rent. Osób, które pracowały przez część swojej kariery zawodowej za granicą jest coraz więcej.Pojawiła się nowa usługa, czyli możliwość wideorozmowy z pracownikiem ZUS w zakresie świadczeń międzynarodowych.
- Zanim złożymy wniosek, bądź zaczniemy kompletować dokumenty, warto wcześniej skonsultować się z ekspertem, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia za pracę w różnych krajach - przekonuje Anna Szaniawska z małopolskiego oddziału zakładu.
E-wizytę rezerwujemy TUTAJ. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy "Emerytury i renty międzynarodowe". Warto pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów, dlatego najlepiej już na tym etapie wybrać odpowiednią placówkę zajmującą się realizacją umów międzynarodowych.
Numer telefonu i adres email, który klient podaje podczas rezerwowania e-wizyty, będzie potrzebny do kontaktu z nim. Dzień przed spotkaniem na podany numer telefonu osoba umawiająca się na wideorozmowę otrzyma sms z przypomnieniem o niej, natomiast w dniu e-wizyty, na godzinę przed spotkaniem, otrzyma maila, w którym będzie link do rozmowy.
- To klient inicjuje rozmowę z ekspertem. Umówionego dnia i o konkretnej godzinie musi wejść na podany w emailu link i dopiero wówczas nastąpi połączenie online z pracownikiem ZUS. Jeśli chcemy uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty - wyjaśnia Szaniawska.
Lista oddziałów i przypisanych do nich krajów:
- Oddział ZUS w Bydgoszczy - Włochy;
- Oddział ZUS w Chrzanowie - Belgia;
- Oddział ZUS w Gdańsku - Wielka Brytania;
- Oddział ZUS w Częstochowie - Wielka Brytania;
- Oddział ZUS w Krakowie - Holandia;
- Oddział ZUS w Lublinie - Irlandia;
- I Oddział ZUS w Łodzi - Cypr, Grecja, Malta, Kanada, Korea Południowa, Quebec,
- Oddział ZUS w Nowym Sączu - Czechy, Słowacja, Australia,
- Oddział ZUS w Opolu - Niemcy;
- Oddział ZUS w Elblągu - Niemcy;
- Oddział ZUS w Wałbrzychu - Niemcy;
- Oddział ZUS w Płocku - Niemcy;
- Oddział ZUS w Rzeszowie - Hiszpania, Portugalia; Ukraina, Mołdawia, Mongolia,
- Oddział ZUS w Szczecinie - Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja;
- Oddział ZUS w Tarnowie - Austria, Lichtenstein, Słowenia;
- Oddział ZUS w Toruniu - Dania, Szwajcaria, Węgry;
- I Oddział ZUS w Warszawie - Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia, USA, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Prawie pół tysiąca rowerzystów nad zalewem Chechło (WID
Bardzo sympatyczny ten pierwszy pan, który się wypowiadał. Dobrze mu z oczu patrzy i ten uśmiech... Fajnie, że mimo troszkę kapryśnej pogody udało się wszystkim szczęśliwie dotrzeć i co widać na zdjęciach mieli siłę uśmiechnąć się do obiektywu.
Mika
23:23, 2025-05-17
Chrzanów ma dwa parki dla psów
Ja tam przyprowadzam swojego 'Wyzla", cwaniak tylko mu suki w glowie, na dupie nie usiedzi
Jacek
23:16, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Grażynko Śliwa ja zaglosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO czyli Przełom i na kapłanów służących w tej świątyni omyłkowo nazywanych dziennikarzami.
Nie dla UE
23:02, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Czy to.prawda ze Dyszy zanim został usadowiony na stolcu prezesa przez lokalną mafię PO był prezesem stowarzyszenia busiarzy czyli potocznie mafii busiarskiej?
Nie dla UE
22:59, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz