Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Szybka kolej była jednak szybsza od gminy Trzebinia

01.02.2021 18:05 | 18 komentarzy | 8 823 odsłon | Alicja Molenda
Projekt parkingu przy dworcu PKP w Trzebini miał być gotowy w grudniu 2019 r. Mamy rok 2021 i realia skłaniające do myślenia, że to co pokazano dwa lata temu w jego koncepcji, może być niewystarczające.
18
Szybka kolej była jednak szybsza od gminy Trzebinia
Trzebinia. Znalezienie wolnego miejsca na zaparkowanie w rejonie dworca już jest prawie niemożliwe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina planowała rozpocząć w budowę brukowanego parkingu o powierzchni 2 800 m2 i wymiarach 35x80 m w 2020 r. Prace projektowe się opóźniały. W marcu, czerwcu i listopadzie ub. roku magistrat informował o naliczeniu kar umownych projektantowi i złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę (czerwiec).  Jest luty 2021.
Nie wiadomo, jaki jest lub będzie będzie ostateczny ksztat tego projektu. W tym roku parking znów znalazł się  w planie inwestycyjnym gminy.

Widać już natomiast, że przy dworcu, w dzień powszedni, pomimo pandemii, wszystkie miejsca, gdzie można zostawić samochód, są zajęte. I na placu należącym do gminy, i na terenie prywatnym w rejonie hotelu Pod zegarem.

W sąsiednich Krzeszowicach burmistrz na czas się zreflektował, że pojazdów jest dużo i postanowił o powiększeniu przystacyjnego parkingu budowanego początkowo tylko w ramach projektu Parkuj i jedź o przyległe działki. Kosztowna to była operacja, ale perspektywicznie niezbędna.

Trzebinia za to z parkingiem ma pecha. Nie dość, że lata temu nie napisała i nie złożyła wniosków do programu Parkuj i jedź (dzięki niemu w wielu miastach powstały parkingi wielopoziomowe) i nie doatała dotacji do budowy, to teraz potyka się o projekt, który może nie być szyty na miarę czasu.

Tak oto mocno spóźniona inwestycja kolejowa wyprzedziła myślenie gminy o zagospodarowaniu terenu przy dworcu ku wygodzie pasażerów przesiadających się z samochodów na poaciąg.