Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

U sąsiadów śmieci też drożeją. Zmiana systemu nie uchroniła przed podwyżką

16.01.2021 11:53 | 5 komentarzy | 3 961 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Od marca mieszkańcy Jaworzna zapłacą więcej za odbiór odpadów. Stawka rośnie o 10 zł.
5
U sąsiadów śmieci też drożeją. Zmiana systemu nie uchroniła przed podwyżką
fot. Wodociągi Jaworzno
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na razie za odpady mieszkańcy Jaworzna płacą 22 zł od osoby. Od 1 marca ta stawka wzrośnie do 32 zł (o 2 zł mniej niż w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu). Wyższa będzie również opłata za odbiór odpadów niesegregowanych - z 44 do 128 zł od osoby - przewidzianej w ustawie czterokrotności ceny za odbiór śmieci segregowanych.

Podwyżka jest wynikiem wynikiem wzrostu kosztów funkcjonowania całego systemu gospodarowania odpadami, w szczególności - nieustannie rosnącą opłatą marszałkowską i kosztami pracy. Tak uzasadnia ją miasto.
Podwyżce nie zapobiegła zmiana systemu odbioru odpadów. Od jesieni to zadanie przejęła należąca do samorządu spółka Wodociągi Jaworzno. W tym celu kupiła 22 specjalistyczne pojazdy o napędzie gazowym.

- „Rynek został zdominowany przez firmy zewnętrzne. Zamiast rzeczywistej konkurencji potworzyły się monopole, które niebotycznie windują dziś ceny, niestety mechanizm konkurencyjności tu nie zadziałał" - kilka miesięcy temu komentował tę zmianę dla „Przełomu" prezydent Jaworzna Paweł Silbert

Wcześniej usługi w zakresie gospodarki odpadami świadczyło dla Jaworzna konsorcjum firm AVR/MIKI.